1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. İspanya 900 büyükbaşın itlafını tartışıyor

İspanya 900 büyükbaşın itlafını tartışıyor

İspanya Tarım Bakanlığı, aylardır Akdeniz'deki bir gemide tutulan yaklaşık 900 büyükbaşın itlaf edilmesi gerektiğini söyledi.

İspanya 900 büyükbaşın itlafını tartışıyor

Hal Postası - İspanya Tarım Bakanlığı, aylardır Akdeniz'deki bir gemide tutulan yaklaşık 900 büyükbaşın itlaf edilmesi gerektiğini söyledi.

İspanya’da, Akdeniz açıklarındaki bir gemide aylardır alıcı bekleyen yaklaşık 900 büyükbaş hayvanın, “mavi dil” virüsü kaptıkları için itlafı gündemde. İspanya Tarım Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, gemide tutulan hayvanların artık nakliye için uygun olmadığını ve itlaf edilmesi gerektiğini duyurdu.

Hayvanlar, “mavi dil” virüsüne sahip oldukları korkusuyla birçok ülke tarafından reddedildi. Böcek kaynaklı virüs, hayvanlarda topallığa ve kanamaya neden oluyor. Konuyla ilgili rapor hazırlayan veteriner hekimler ise, hayvanların uzun yolculuklardan muzdarip olduğunu ve itlaf edilmelerinin en iyi çözüm olacağını savundu.

İspanya Tarım Bakanlığı da gemi sahibine bir çağrıda bulunarak, hayvanların yürürlükteki mevzuata uygun olarak izole edilip kesilmediği takdirde, bu işi Bakanlığın yapacağını söyledi.

TÜRKİYE’YE GELECEKTİ

Görüş bildiren yetkililer; geminin, büyükbaşları Türkiye’ye teslim etmek için Cartagena limanından ayrıldığını ancak Türk yetkililerin “mavi dil” virüsünden şüphelenerek ithalat izni vermediğini açıkladı. Bunun üzerine Lübnan’a hareket eden gemi, burada da aynı gerekçeyle reddedildi.

Aylardır deniz üzerinde olduğu belirtilen gemide, hayvanların kötü şartlar altında tutulduğu ifade edildi. “Mavi dil” virüsü, büyükbaş hayvanlarda sıklıkla görülmesine rağmen, insanlara bulaştığına dair bir bulgu bulunmuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler