1. HABERLER

  2. LOJİSTİK

  3. İsmail Yücel: Meyve sebze ticaretinde zorunlu standartlar gelecek

İsmail Yücel: Meyve sebze ticaretinde zorunlu standartlar gelecek

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, ihracatta zorunlu hale getirilen meyve sebze standartlarının yakında iç piyasa için de zorunlu olacağını söyledi.

İsmail Yücel: Meyve sebze ticaretinde zorunlu standartlar gelecek

Hal Postası - Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, ihracatta zorunlu hale getirilen meyve sebze standartlarının yakında iç piyasa için de zorunlu olacağını söyledi. 

Bakanlık tarafından Antalya’da düzenlenen “Üretici Örgütlerinin Meyve ve Sebze Ticaretinde Etkinliğini Arttırma” toplantısına Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, İç Ticaret Genel Müdürü Adnan Yankın, ATSO Başkanı Davut Çetin, TÜRKHAL Başkanı Yüksel Tavşan, Tarım Kredi Kooperatifleri Antalya Bölge Müdürü İbrahim Kamil Kabalar, ZMO Antalya Şube Başkanı Vahap Tuncer, Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, TÜRKHAL üyesi toptancı hallerinin başkanları ile hal esnafı ve bazı perakendeci marketlerin yetkilileri katıldı.  

Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, toplantıda yaptığı konuşmada, ihraç malları için getirilen kalite ve ambalaj standartları gibi zorunlu standartların, bir süre sonra olduğu gibi iç piyasa için de geçerli olacağını söyledi. İsmail Yücel şöyle konuştu, “Kendi vatandaşımızın tükettiği mal, kalite ve gıda güvenliği açısından ihraç mallarından ayrı tutulamaz. Bu konuda kamuoyunda da bazı kaygılar var. Bu konudaki çalışmalarımız son aşamasına geldi. İhracata giden ürünlerle ilgili hangi standartlar uygulanıyorsa, aynıları iç piyasaya arz edilen ürünler için de zorunlu olacak. Kısa süre içinde bu standardizasyonu gerçekleştireceğiz. Herkes kendisini hazırlasın! Her türlü toptan ve perakende aktörleri bu konuda hazır olmalıdır. İşin şakası yok.”

TOPTANCI HALLERİ, ÜRETİMİN DEVAMLILIĞINI SAĞLAR
TÜRKHAL Başkanı Yüksel Tavşan da konuşmasında hal camiasının mevzuat geliştirme çalışmalarıyla ilgili taleplerini yazılı olarak Bakanlıkla paylaştıklarını kaydetti. Yüksel Tavşan, Türkiye’nin üretim ve ticaret konusunda dengeli bir seyir izleyemediğini söyledi ve şunları ekledi, “Üretimde miktar olarak Avrupa’da birinciyiz, dünyada da altıncı sıradayız. Öte yandan dünyada en çok sebze meyve tüketen ülkelerden de biriyiz. Bu iyi bir şey. Ama sebze meyve ticaretinde maalesef arzu edilen noktaya gelemedik. Ticarette toptancı halleri vazgeçilmez unsurlardır. Hal esnafı, üretim süreçlerini gerektiğinde finanse edebilen, üretimin devamlılığını sağlayan unsurlardır.”

ÜRÜNÜN PAZARA GİTMESİNİN BİR MALİYETİ VAR
Kamuoyunda uzun süredir tartışılan üretici fiyatı, market fiyatı tartışmalarına da değinen Yüksel Tavşan, şöyle konuştu, “Fiyat farklılığının kaynağını öğrenmek istiyorsak ürün izlenebilirliği konusunda mesafe almamız gerekir. Ancak açıkçası ben bu tartışmanın zeminini, çok sağlıklı görmüyorum. Ürün üreticiden çıktıktan sonra birçok aşamadan geçmek zorunda. Malın işlenmesi, paketlenmesi, soğuk zincirde muhafaza edilerek lojistiğinin yapılması; bunların her biri kayda değer maliyetler getiren işlemlerdir. Sonuçta malınız Antalya’dan İstanbul’a yürüyerek gitmiyor! Bana göre marketler de öyle söylendiği gibi çok büyük paralar falan kazanmıyorlar. Her hizmetin bir maliyeti var.” 

TÜRKHAL’in Bakanlığa ilettiği yazıda dile getirilen taleplerin başlıcaları şunlar;  

  • Toptancı hal yönetimlerinin özerk yapıya kavuşturulması. Halci temsilcilerinin karar mekanizmalarında Hal Müdürlüğü ile beraber görev alması; kararları müştereken vermelerinin sağlanması. 
  • Halcilerin kurduğu kooperatiflere hal tesisi kurmak istediklerinde, harç bedelleri üzerinden arazi tahsisi yapılması. 
  • Türkiye Haller Birliği’nin kurulması
  • Hal dışında işlem gören mallar için rüsum oranının asgari % 8 oranına çıkarılması.
  • Üretici Birliklerinn talep etmesi halinde, birliklere hallerde istedikleri kadar yer verilmesi. 
  • Üretici Birliklerinin kuruluş organizasyonu ve işleme, paketleme gibi tesislerin kurulmasında devletin ekonomik destek vermesi ve STK, oda, borsa gibi ilgili kurumların rehberlik etmesi. 

Üretici birliklerinin meyve sebze ticaretindeki payı ‰4 (binde 4) düzeyinde. Avrupa ülkelerinde bu oran %40 ila %60 aralığında değişiyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler