1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İsmail Cingöz: “TKK’den 65 bin lira kredi çektim, borcum 180 bin!”

İsmail Cingöz: “TKK’den 65 bin lira kredi çektim, borcum 180 bin!”

Tarım Kredi mağduru çiftçi İsmail Cingöz, 2017 yılında çektiği 65 bin liralık kredinin bugün 180 bin liraya çıktığını söyledi.

İsmail Cingöz: “TKK’den 65 bin lira kredi çektim, borcum 180 bin!”

Hal Postası - Tarım Kredi mağduru çiftçi İsmail Cingöz, 2017 yılında çektiği 65 bin liralık kredinin bugün 180 bin liraya çıktığını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Ankara’da, Tarım ve Orman Bakanlığı önünde toplanıp bir basın açıklaması yapan Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK) mağduru çiftçiler, henüz taleplerine resmi bir yanıt alamadıklarını belirtti.

Hal Postası olarak ulaştığımız TKK mağduru çiftçilerden İsmail Cingöz, yaşadığı sorunları anlatırken; 2017 yılında çektiği 65 bin liralık hayvancılık kredisinin 20 bin lirasını ödediğini, şu an itibarıyla 160 bin lira borçlu olduğunu, ödediği meblağ ile beraber borcunun 180 bin liraya dayandığını söyledi.

“1.200 DÖNÜMDE ÜRETİYORDUM 150 DÖNÜME DÜŞTÜ”

Kayseri, Pınarbaşı’nda çiftçilik yapan Cingöz; 1.200 dönüm alanda arpa, buğday, şekerpancarı ve patates ektiklerini ve aynı alanda hayvancılık da yaptığını kaydetti. TKK’ye olan borçları ve haciz gelen mal ve arazileri sebebiyle bu yıl 150 dönümlük alana ekim yapabildiğini anlatan Cingöz, çevre illerde çiftçilik yapan herkesin benzer sorunları yaşadığını ifade etti.

“%5 FAİZ DEDİLER %45 UYGULADILAR”

İsmail Cingöz, 2017 yılında çektiği kredi yüzünden evinin ipotekli olduğunu kaydetti.

Kredi sebebiyle, kendisinin ve kredisine kefil olan insanların toplam 600 dönüm arsasına; 2 traktöre ve binek araçlara haciz geldiğini ifade eden Cingöz, “Evim ipotekli, onu satın da borç bitsin dedim ama onlar hacze geldiler; borcu taksitlendirmediler bile” dedi.

TKK’nın, çiftçilere Ziraat Bankası üzerinden sübvansiyonlu kredi kullandırdığını söyleyen Cingöz; kredi faizlerinin yüzde 10’u geçmeyeceği, tarım sigortası ile beraber bu yüzde 10’luk faizin de yarı yarıya azalacağı söylenmesine rağmen, toplamda yüzde 40-45 faiz uygulandığını vurguladı.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler