1. HABERLER

  2. LOJİSTİK

  3. Işık geçirmez patates ambalajı

Işık geçirmez patates ambalajı

ABD'de yürütülen bir araştırmada ultraviyole ışık frekansları ile insan gözünün görebildiği ışık frekanslarının %95’ini geçirmeyen polietilen temelli yeni ambalaj geliştirildi.

Işık geçirmez patates ambalajı

Hal Postası - Bitkisel ürünlerin raf ömrünü uzatmak amacıyla yürütülen teknoloji araştırmaları Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni bir sonuç verdi. Freshplaza sitesinin bildirdiğine göre polietilen temelli yeni ambalaj, ultraviyole ışık frekansları ile insan gözünün görebildiği ışık frekanslarının %95’ini geçirmiyor. 

YEŞİLLENME, SIVI KAYBI VE GRAMAJ KAYBI ÖNLENİYOR
Michigan Eyalet Üniversitesi’nde bağlı Ambalajlama Okulu’nda Potandon Şirketi’nin desteklediği araştırmalarla icat edilen yeni poşet, ışık geçirmediği için patateslerde yeşillenmeyi önlüyor. 

Bu yeni teknoloji ürünü poşetler (Light-Blocker Half-n-Half®), Green Giant markasıyla ABD’de patates perakende piyasasında hemen kullanıma girecek. Yeni ambalaj, marketlerdeki floresan lambaların patates üzerindeki yeşillendirici etkisini hemen hemen tümüyle önlüyor ve patates paketlemesinde çığır açan bir gelişme olarak değerlendiriliyor. 

FİLİZLENMEDE ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALMA SAĞLIYOR
Yeni poşetin perakende patates ambalajı olarak sağladığı avantajlar şöyle; 

  • Yeşillenmeyi önlüyor.
  • Raf ömrünü uzatıyor.
  • Dehidrasyonu (su kaybını) önlüyor.
  • Gramaj kaybını önlüyor.
  • Filizlenme sayısını azaltıyor. 

Patateste en önemli hasat sonrası sorun perakende sürecinde veya tüketicinin evinde ortaya çıkıyor. Bu nedenle yeni ambalajın tüketici memnuniyeti açısından çok önemli bir katkısı olacak. Potandon Şirketi yeni perakende patates ambalajını farklı patates çeşitleri için değişik teknik özellikler taşıyan farklı tiplerde üreterek piyasaya sunacak. 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler