1. HABERLER

  2. SU ÜRÜNLERİ

  3. Irak’ta tonlarca tatlı su balığı telef oldu

Irak’ta tonlarca tatlı su balığı telef oldu

Irak’ın Divaniye kentindeki bir bataklıkta, tonlarca balık telef oldu.

Irak’ta tonlarca tatlı su balığı telef oldu

Hal Postası - Irak’ın Divaniye kentindeki bir bataklıkta, tonlarca balık telef oldu.

Irak’ın Divaniye kentindeki Al Dalmaj bataklığında onlarca ton balık telef oldu. Olay ilk değil; son 2 yılda Irak’ın Basra, Babil, Kerbela, Necef ve Divaniye kentlerinde de on binlerce ton balık topluca telef oldu. 

Toplu balık ölümlerinin nedeniyle ilgili, zehirlenmeye dayalı olduğu görüşü yaygın ancak bazı bilim insanları Irak’taki balık ölümlerinin Fırat ve Dicle sularının Türkiye’deki barajlarda tutulmasına dayalı olduğunu düşünüyor. 

Bu akademisyenlerin görüşüne göre Türk barajlarında tutulan su nedeniyle Fırat ve Dicle’nin Irak topraklarındaki debisi azalıyor. Su sıcaklığı ve balık atıklarını temizleyen akıntı şiddeti de buna bağlı olarak azalıyor ve çeşitli hastalıklara kapı açılıyor. 

ÖLÜMLERİN NEDENİ KHV VİRÜSÜ

İnandırıcı olabilecek bu açıklama yine de bilim çevrelerinde pek kabul görmedi. 

Ürdünlü bir grup uzmanın Irak’taki toplu balık ölümleriyle ilgili araştırmasında ise farklı bir bulguya ulaşıldı; Cyprinid herpesvirus 3

Koi herpesvirus (KHV) olarak da bilinen virüs, balıklarda deri lezyonları oluşturuyor ve gözyuvarlarında çökme semptomlarına neden olduktan sonra, tonlarca balığı toplu ölümlere götürüyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler