1. HABERLER

  2. SOFRA

  3. İngiltere'de atıştırmalıkların satışına sınır geldi!

İngiltere'de atıştırmalıkların satışına sınır geldi!

İngiltere, obeziteyle mücadele kapsamında, süpermarket kasa önlerinde sergilenen sağlıksız atıştırmalıkların ve içeceklerin satışını 2022 itibarıyla yasaklıyor.

İngiltere'de atıştırmalıkların satışına sınır geldi!

Hal Postası - İngiltere, obeziteyle mücadele kapsamında, süpermarket kasa önlerinde sergilenen sağlıksız atıştırmalıkların ve içeceklerin satışını 2022 itibarıyla yasaklıyor.

The Guardian’da yer alan habere göre; İngiltere'deki süpermarketler, hükümetin obezite konusundaki çalışmaları kapsamında, sağlıksız yiyecek ve içecekleri kasa önlerinde sergileyemeyecek. Yetişkinlerin yüzde 63’ünün, çocukların ise üçte birinin aşırı kilo ve obezite sorunları yaşadığı İngiltere’de, yeni yasal düzenleme ile obezitenin önüne geçilmesi hedefleniyor. Süpermarketlerdeki kasa önlerinde başlayacak uygulama, mağaza girişleri veya koridor sonları gibi diğer satış arttırıcı konumlar için de geçerli olacak.

Denetim sürecine tabi tutulacak yeni düzenlemenin, Nisan 2022’de yürürlüğe girmesi bekleniyor. Düzenlemeyle, sağlıksız besinlerin satışında uygulanan “bir alana bir bedava” gibi promosyonlar ile tüm toplu satın alma teklifleri de sonlandırılacak. Pilot uygulama ise, 50 veya daha fazla çalışanı olan büyük süpermarketlerde başlayacak.

Uygulama kapsamında; internet sitelerinde de çikolata, cips, asitli ve şekerli içecekler gibi sağlıksız ürünlerin satışının özendirilmesi ve restoranlarda da ücretsiz şekerli içecek ve yedeklerinin sunumu yapılamayacak.

İngiltere, geçtiğimiz yıl da televizyon ve çevrimiçi ortamlarda sağlıksız besin reklamlarının saat 21.00’dan önce yayınlanmasını yasaklamıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler