1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. İmroz koyununun coğrafi işaret tescilinde sona gelindi

İmroz koyununun coğrafi işaret tescilinde sona gelindi

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde yılın tamamını doğal ortamda, organik beslenerek geçiren (Gökçeada) İmroz koyununun coğrafi işaret tescili işlemlerinde sona gelindi.

İmroz koyununun coğrafi işaret tescilinde sona gelindi

Hal Postası - Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde yılın tamamını doğal ortamda, organik beslenerek geçiren  (Gökçeada) İmroz koyununun coğrafi işaret tescili işlemlerinde sona gelindi.

Gökçeada’da yarı yabani koşullarda uygulanan İmroz koyunu yetiştiriciliğinde koyunlar yıl boyunca adanın değişik yerlerinde, farklı sürü büyüklüklerinde, kendi belirledikleri doğal barınma alanlarında kalarak sadece ada meralarıyla beslenirken, yılda sadece bir kez kırkılıyor.

İmroz koyunu, hazır besi yerine yüzde yüz doğal beslendiği ve adadaki serbest koşullarda yaşamını sürdürdüğü için de özel, dirayetli bir ırk. Bu sayede kuzusunu da doğurduktan sonra aynı koşullarda büyütebiliyor. 

COĞRAFİ İŞARETLEMEDE SONA GELİNDİ

Gökçeada koyununun coğrafi işaretleme çalışmalarında sona geldiklerini ifade eden Çanakkale Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Sorumlu Müdürü Bekir Sıtkı Ayağ ise, “Öncellikle İmroz koyununun coğrafi işaret olarak tescillenmesi için çalışıyoruz. Bununla ilgili son aşamaya gelindi, sadece et analizlerinin yapılması kaldı” dedi. 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler