1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Ilgın'da üretim durdu: 150 bin ton şeker pancarı taşınıyor!

Ilgın'da üretim durdu: 150 bin ton şeker pancarı taşınıyor!

Temeli 1976 yılında atılan Ilgın Şeker Fabrikası’nda, yenileme yatırımı yapılmadığı için üretim durdu.

Ilgın'da üretim durdu: 150 bin ton şeker pancarı taşınıyor!

Hal Postası - Temeli 1976 yılında atılan Ilgın Şeker Fabrikası’nda, yenileme yatırımı yapılmadığı için üretim durdu.

Milli Gazete’den Sadettin İnan’ın haberine göre; temeli 1976 yılında atılan Ilgın Şeker Fabrikası’nda, eski teknoloji ile çalışan kireç ocakları artık çalışamayacak hale geldiği için, üretim tamamen durduruldu. Fabrikada üretim durdurulduğu için, çiftçiden alınan ancak işlenemeyen 150 bin ton şeker pancarı da yüksek nakliye ücreti ödenerek tırlarla en yakın şeker fabrikalarına taşınmaya başlandı.

KAPALI FABRİKAYA 60 MİLYON LİRA ÖDENEK VERİLMİŞ

Türkiye Şeker Fabrikaları’nın (Türkşeker) en karlı fabrikaları arasında gösterilen Ilgın Şeker Fabrikası, bölgedeki çiftçilerden 1 milyon 600 bin ton şeker pancarı satın almıştı. Ancak fabrikaya yenileme çalışması için ödenek verilmezken; 9 yıldır kapalı bulunan Çarşamba Şeker Fabrikası’na 60 milyon lira yatırım ödeneği ayrıldığı ortaya çıktı.

İnan’ın haberinde, fabrika sahasında bulunan ve işlenemeyen 150 bin ton pancar için yaklaşık 15 milyon lira nakliye parası ödendiği belirtildi.

Üretim ve verimliliğin yüksek olmasından dolayı; Türkşeker bünyesinde bulunan Ağrı, Kars, Erciş gibi şeker fabrikalarının yüksek üretim maliyetlerini revize eden Ilgın Şeker Fabrikası, bu özelliğinden dolayı Doğu Anadolu’daki fabrikaların da faaliyetlerine devam etmesini sağlıyordu. Bu gelişmeyle beraber, Türkşeker’in üretim maliyetlerini yükseltmesi ve bunun da şeker fiyatlarına yansıması bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler