1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İklim değişikliği zeytinde %11’lik kayıp yarattı

İklim değişikliği zeytinde %11’lik kayıp yarattı

İklim değişikliği sebebiyle zeytinin tane miktarında yüzde 11, zeytinyağında ise yüzde 20 kayıp oluştu.

İklim değişikliği zeytinde %11’lik kayıp yarattı

Hal Postası - İklim değişikliği sebebiyle zeytinin tane miktarında yüzde 11, zeytinyağında ise yüzde 20 kayıp oluştu.

ilklimhaber.org sitesinde yer alan habere göre; Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin son raporunda, iklim değişikliği nedeniyle ağaç başına ortalama üretimin 8,3 kiloya düştüğü belirtildi. Tanedeki kayıp miktarı, geçen yıla göre yaklaşık 145 bin ton oldu. Zeytinyağındaki kayıp miktarı ise geçen yıla kıyasla 35 bin 562 tonu geçti.

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi koordinatörlüğünde hazırlanan 2020-2021 Türkiye Rekolte Raporu’na Ege, Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki üreticiler de dahil edildi. Raporda; Türkiye toplam ağaç varlığının yüzde 97’sine sahip 17 ilin verileri incelendi. Bu iller İzmir, Balıkesir, Tekirdağ, Çanakkale, Bursa, Manisa, Aydın, Muğla, Adana, Antalya, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa olarak sıralandı.

ZEYTİNYAĞINDA %20 KAYIP

Rapora göre; bu yıl zeytin tane miktarı yüzde 11 azalarak, 1 milyon 316 bin 850 ton oldu. Tanedeki kayıp miktarı ise geçen yıla göre 145 bin ton olarak gerçekleşti. Toplam tane üretiminin yüzde 66’sı olan 886 bin 524 tonun yağ yapımına ayrılacağı göz önüne alındığında, bu yıl toplam 172 bin 813 ton zeytinyağı üretimi bekleniyor. Bu da geçen yıla göre yüzde 20 kayıp anlamına geliyor.

HAVA SICAKLIĞI 3 DERECE ARTACAK

Raporda; küresel yüzey sıcaklıklarında 1990-2100 yılları arasında yaklaşık 3 derece artış öngörüldüğüne işaret edilerek, iklim koşullarındaki bu değişimin, tarım ve bitki örtüsü, temiz su kaynakları, deniz seviyesi, insan sağlığı ve biyoçeşitlilik üzerindeki etkisinin şimdiden görüldüğü dile getirildi. Ayrıca, Nisan sonu Mayıs başında Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde 40 dereceye yaklaşan aşırı sıcakların, zeytin çiçeklerinin yanması ve kurumasına yol açtığı vurgulandı.

Suriye- Afrin’den ihraç kaydıyla getirilen ve işlendikten sonra ihraç edilmesi gereken zeytinyağının iç piyasaya arzının haksız rekabete ve üretici fiyatları üzerinde baskıya neden olduğu da belirtilen raporda, sektörün yıllardır devam eden en önemli sorunlarının ise taklit, tağşiş ve kayıt dışılık olduğu ifade edildi.

ANTALYA’DA %50 KAYIP VAR

Antalya bölgesindeki en büyük zeytin üreticilerinden biri olan Antalya Ticaret Borsası (ATB), konseyin yaptığı çalışmalara katkı veren kurumlar arasında yer alıyor. Konsey raporuna ilişkin değerlendirmede bulunan ATB Başkan Yardımcısı Halil Bülbül, tane zeytinde Türkiye genelinde yüzde 11, zeytinyağında ise yüzde 30’a varan bir düşüş beklendiğini kaydetti. Bülbül; Antalya’da, bahar aylarındaki sıcaklık farklılıklarından dolayı yaşanan rekolte kaybının, Eylül-Ekim aylarındaki ciddi yağış azlığı nedeniyle yüzde 50’ye yükseldiğini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler