1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İhracatta DFİF primi ve zirai stopaj kaldırılabilir

İhracatta DFİF primi ve zirai stopaj kaldırılabilir

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ihracatta DFİF primi kesintileri ile zirai stopaj kesintilerini bütçe çerçevesinde kalmak üzere kaldırabileceklerini söyledi.

İhracatta DFİF primi ve zirai stopaj kaldırılabilir

Hal Postası - Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ihracatta DFİF primi kesintileri ile zirai stopaj kesintilerini bütçe çerçevesinde kalmak üzere kaldırabileceklerini söyledi. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Toplantısına katılan, T.C.  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaş meyve ve sebze ürünlerinde DFİF ve zirai stopajın kaldırılması konusunda yardımcı olabileceklerini söyledi. 

Bakan Albayrak, toplantıda ihracatta Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) primi kesintisi ile zirai stopajın kaldırılması yönündeki taleplerle ilgili yardımcı olacaklarını belirtti ve şöyle konuştu, “DFİF’lerle alakalı Ticaret Bakanımızla konuşuyoruz. Bu çerçevede onların çalışması devam ediyor bizimkilerle, Hazine’deki arkadaşlarla. DFİF konusunda inşallah bu yılın devamıyla ilgili pozitif şekilde neticelendirilir diye ümit ediyorum. Gelir etkisi maliyet etkisi değerlendirilir, bu seneki bütçe çerçevesinde çözülebilir. Ama ihracat noktasında navlun olsun DFİF olsun diğerleri olsun, emin olun bütçe içerisinde olmak üzere elimden ne geliyorsa yapıyorum ve yapacağım da.” 

BÜTÇE ÇERÇEVESİNDE ÇÖZÜM

İhraç ürünlerde zirai stopaj konusunda Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden bir etki analizi raporu isteyen Berat Albayrak ihraç ürünlerde zirai stopaj konusunda da yine bütçe çerçevesi dışına çıkmayacak şekilde bir çözüm getirmeyi istediklerini kaydetti ve şunları ekledi, “Ben bu konuda bir vergi kaybından, stopaj kabından mustarip olmam. O konuda rahat olun. Bunu doğru bir şekilde analiz edersek özellikle rekabet avantajı, iç piyasa, üretim süreçleri konularını; süreli olur, kalıcı olur, hangi çerçevede olur, hangi miktarda olur değerlendirip elimizden geldiği kadar çözeceğiz inşallah.”

Önceki ve Sonraki Haberler