1. HABERLER

 2. GÜNCEL

 3. Hububat ve bakliyat desteği aynı kaldı, pamukta 30 kuruş fark

Hububat ve bakliyat desteği aynı kaldı, pamukta 30 kuruş fark

Havzalarda yetiştirilen yağlık ayçiçeğine 10 kuruş/kg, kütlü pamuğa 30 kuruş/kg destek ödeme zammı geldi. Hububat ve bakliyat ürünlerinde fiyat artışı yapılmadı.

Hububat ve bakliyat desteği aynı kaldı, pamukta 30 kuruş fark

Hal Postası - Havzalarda yetiştirilen yağlık ayçiçeğine 10 kuruş/kg, kütlü pamuğa 30 kuruş/kg destek ödeme zammı geldi. Hububat ve bakliyat ürünlerinde fiyat artışı yapılmadı.

Dün yayımlanan 2020 yılı tarımsal destekleme tutarlarına göre; havzalarda yetiştirilen ürün kategorilerinden yağlık ayçiçeğine 10 kuruş/kg, kütlü pamuğa 30 kuruş/kg destek zammı geldi. Bakliyat ve hububat destek ödemeleri ise geçen yılla aynı kaldı.

Fark ödemeleri kapsamında belirlenen havzalarda yetiştirilecek ürünler için verilecek destekler tespit edildi. 2019 yılında yapılan destek ödeme miktarlarıyla karşılaştırıldığında, yağlık ayçiçeğinde 10 kuruş/kg ve kütlü pamukta 30 kuruş/kg artış gözlendi. Diğer destek ödemelerinde fiyat artışına gidilmedi. Buna göre; ürünlerin destek ödeme miktarları, 2019 yılı fiyatları üzerinden şu şekilde belirlendi:

 • Yağlık ayçiçeği, kanola, kuru fasulye, nohut mercimek desteği: 50 kuruş/kg
 • Kütlü pamuk desteği: 110 kuruş/kg
 • Soya desteği: 60 kuruş/kg
 • Aspir desteği: 55 kuruş/kg
 • Dane mısır desteği: 3 kuruş/kg
 • Buğday, arpa, yulaf, çavdar, tritikale ve çeltik desteği: 10 kuruş/kg
 • Zeytinyağı desteği: 80 kuruş/kg
 • Yaş çay desteği: 13 kuruş/kg
 • Dane zeytin desteği: 15 kuruş/kg

ÇKS KAYDI OLMAYANA DESTEK YOK

Su kısıtı olan bölgelerde nohut, mercimek ekenlere verilen fark ödemesine ilave olarak, geçen yıl olduğu gibi yüzde 50 destek ödenecek. Damlama sulama ile sulanan alanlar hariç dane mısıra destekleme ödemesi yapılmayacak.

Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında desteklenen ürünlerin havza dışında yetiştirilmesi durumunda belirlenen ürünlere mazot, gübre, fark ödemesi, yurt içi sertifikalı tohum kullanım, yem bitkileri ve fındık alan bazlı gelir desteği verilmeyecek.

Desteklemelerden, Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) özlük, ürün, arazi bilgileri kayıtlı olan ve belirlenen havzalarda yer alan, arazilerde desteklemeye esas ürünleri ürettiği Tarım ve Orman Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerince tespit edilen ve belirlenecek yasal süre içinde destekleme başvurularını yapan kamu kurum ve kuruluşları hariç gerçek ve tüzel kişiler yararlanacak.

Önceki ve Sonraki Haberler