1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Hollandalı Bejo, Güney Afrikalı distribütör Nuvance’i satın aldı

Hollandalı Bejo, Güney Afrikalı distribütör Nuvance’i satın aldı

Hollandalı tohum şirketi Bejo, Güney Afrikalı Zaad Holdings’e ait dağıtım şirketi Nuvance’i satın aldı. 

Hollandalı Bejo, Güney Afrikalı distribütör Nuvance’i satın aldı

Hal Postası - Hollandalı tohum şirketi Bejo, Güney Afrikalı Zaad Holdings’e ait dağıtım şirketi Nuvance’i satın aldı. 

Sebze tohumu ıslahı alanında çalışan Hollanda sermayeli Bejo şirketi, Güney Afrikalı Zaad Holdings’e ait Nuvance adlı dağıtım şirketini 01 Temmuz 2020 itibarıyla bünyesine kattı. 

Nuvance’in Bejo bünyesine entegrasyonu için çalışmalar başlarken, şirketin
isminde bir değişikliğe gidilmeyeceği bildirildi. Ancak ürün gamında ve şirket yönetiminde bazı değişiklikler planlanıyor. 

ZAAD 2017’DE MAY TOHUM’UN %35’İNİ SATIN ALMIŞTI
Afrika’da başta tohum olmak üzere tarım girdileri pazarlayan Zaad Holdings bünyesinde 14 şirket bulunuyor. Bu şirketlerden en az 3’ü tohum ıslahı da yapıyor. 2018’de ABD’li Sakata Seeds’in soğan ıslah programını satın alan Zaad Holdings, 2017 yılında da Türkiyeli May Tohum’un yüzde 35 hissesini satın almıştı. 

Bejo, uluslararası tohum üretimi ve sebze tohumu üretimi konusunda çalışıyor. Türkiye’de Antalya’da bir ıslah araştırma istasyonu bulunan Bejo, gelişmekte olan ülke pazarlarında önemli paya sahip. 

BATILI ÜLKELERİN AFRİKA’DAKİ GÖZDESİ
Güney Afrika, siyasi geçmişi ve denizcilik alanındaki bağlantı yollarıyla, Afrika tarımı dendiği zaman birçok batılı şirketin gözdesi konumunda. Avrupalılar başta olmak üzere birçok şirket, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde arazi satın alıp yatırımlar yapıyor; yerli şirketlerle birleşme yoluna gidiyor ya da çeşitli işbirliği sözleşmeleriyle bu ülkede varlık göstermeyi istiyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler