1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Hollanda: Patates piyasası belirsizlik içinde

Hollanda: Patates piyasası belirsizlik içinde

Hollanda’da etkili olan kuraklık yüzünden patates üreticisi söküm yapamıyor. 

Hollanda: Patates piyasası belirsizlik içinde

Hal Postası - Hollanda’da etkili olan kuraklık yüzünden patates üreticisi söküm yapamıyor. 

Belçika’da da etkili olan kuraklık nedeniyle Güneybatı Hollanda ve Valonya’da üreticiler yeterince sulayamadığı ürünün kalitesinden emin olamıyor. Söküm tarihini de belirleyemediği için patates piyasası da bu belirsizlikten etkileniyor. 

Güney bölgelerde patates üreten çiftçilerin söküm yapabilmek için bile sulama yapması gerekiyor. Çoğu üretici ya sulama sistemi olmadığı için ya da başka imkansızlıklar nedeniyle bekliyor. 

UZUN SÜREDİR BU KADAR KURAK BİR DÖNEM OLMADI
Hollanda, çok uzun süredir bu ölçüde etkili olan bir kuraklık dönemi geçirmedi. Hatta söküm dönemlerinde genellikle nemli ve yağışlı havalardan şikayet ediliyordu. Ancak bu sene yeterince sulama yapılamadığı için üretici ürünün kalitesinden emin olamadı ve alışılmış söküm tarihinde söküm yapmadı. Üstelik birçok üretim bölgesinde ne zaman söküm yapılacağı da belli değil. Buna rağmen bazı üreticiler hasada başladı. Çünkü beklenen yağış başlasa bile bu defa yağışın aralıksız haftalarca devam etmesi ihtimali var. 

Hollanda’da bazı bölgelerdeki patates hasadı gecikince patates fiyatları da nispeten yüksek seyrediyor. Cips piyasası da bu belirsizlik karşısında tedirginlik içine düştü. 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler