1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hobi bahçesi kuranlara 3 yıla kadar hapis cezası

Hobi bahçesi kuranlara 3 yıla kadar hapis cezası

Tarım arazilerini satın alıp, fiili taksim yapmak suretiyle üyelere veya ortakların kullanımına tahsis edenlere, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Hobi bahçesi kuranlara 3 yıla kadar hapis cezası

Hal Postası - Tarım arazilerini satın alıp, fiili taksim yapmak suretiyle üyelere veya ortakların kullanımına tahsis edenlere, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Gıda, tarım ve orman alanında bazı düzenlemeler yapılması hakkında verilen kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Genel Kurul’da kabul edilen Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun ile tarımsal amaçlı arazi kullanım plan ve projelerine aykırılık durumunda uygulanan yaptırımların caydırıcı hale getirilmesi amaçlanıyor.

Tarım arazilerinin kooperatifler başta olmak üzere özel hukuk tüzel kişileri aracılığıyla satın alınıp fiili taksim yapılması suretiyle üyelere veya ortakların kullanımına tahsis edenlere, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Ayrıca, tarımsal amaçlı arazi kullanımlarında, tarımsal amaçlı arazi kullanım plan ve projelerine uyulması zorunlu olacak.

ASGARİ 1.000 LİRA PARA CEZASI

Bu plan veya projelere aykırı hareket edilmesi halinde, valilikçe resen tespit yaptırılarak sorumlulara 1.000 liradan az olmamak kaydıyla bozulan arazinin her metrekaresi için 10 lira idari para cezası uygulanacak. Büyük ova koruma alanlarındaki cezalar ise 2 katı olacak. Bu sürenin sonunda aykırı kullanım devam ederse, valilikçe faaliyet durdurulup idari para cezası 3’e katlanacak.

Arazinin tarımsal üretime uygun hale getirilmesi için yıkım ve temizleme masrafları, sorumlulardan Tarım ve Orman Bakanlığınca genel hükümlere göre tahsil edilecek. Hakkında yıkım kararı alınmış olmasına rağmen 1 ay içinde belediye veya il özel idarelerince yıkılmayan yapılar ise Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yıkılabilecek.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler