1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hintli çiftçiler hükümetin müzakere talebini reddetti

Hintli çiftçiler hükümetin müzakere talebini reddetti

Hindistan’da yeni tarım kanunlarını protesto eden binlerce çiftçi eylemlerine devam ediyor. Hükümetin son müzakere talebi ise çiftçiler tarafından reddedildi.

Hintli çiftçiler hükümetin müzakere talebini reddetti

Hal Postası - Hindistan’da yeni tarım kanunlarını protesto eden binlerce çiftçi eylemlerine devam ediyor. Hükümetin son müzakere talebi ise çiftçiler tarafından reddedildi.

Hindistan’da yeni tarım kanunlarını protesto eden çiftçiler, hükümetin, bloke ettikleri otoyollardan çekilmeleri durumunda kendileriyle masaya oturacağı yönündeki teklifini reddetti. Yaklaşık 2 aydır eylemlerine devam eden, gösteriler düzenleyen çiftçiler, yeni tarım kanunu geri çekilene kadar Pencap ve Haryana eyaletlerindeki otoyollarda protestolarına devam edeceklerini açıkladı.

Pencap ve Haryana'daki kara yollarında 2 aydır oturma eylemleri düzenleyen çiftçiler, ilgili yasaların kazançlarını azaltacağını ve aracı şirketlere daha fazla yetki tanıyacağını savunuyor.

YAKLAŞIK 700 MİLYON KİŞİ TARIMDAN GEÇİNİYOR

Hindistan’da tarım sektörüne ilişkin 2 yasal düzenleme, parlamentonun üst kanadı Eyaletler Konseyi tarafından 20 Eylül'de onaylanarak yürürlüğe girmişti.

Çiftçiler, yapılan yeni düzenlemelerle beraber; mahsullerinin düşük fiyatlarla alınarak özel sektöre verileceği ve hükümetin de garantili fiyatlar karşılığında buğday ve pirinç gibi temel gıda ürünlerini satın alacağı görüşünde birleşiyor.

Tarım sektörü, Hindistan'ın 2,9 trilyon dolarlık gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 15'ini oluşturuyor. Nüfusu 1,3 milyarı aşan Hindistan’da, nüfusun yarısından fazlası geçimini topraktan sağlıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler