1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hindistanlı çiftçiler hükümeti dize getirdi

Hindistanlı çiftçiler hükümeti dize getirdi

Hindistan, yüzbinlerce çiftçiyi aylardır sokaklara döken Yeni Tarım Yasası’nı askıya aldı. Ancak karar protestoları durdurmayacak. 

Hindistanlı çiftçiler hükümeti dize getirdi

Hal Postası - Hindistan, yüzbinlerce çiftçiyi aylardır sokaklara döken Yeni Tarım Yasası’nı askıya aldı. Ancak karar protestoları durdurmayacak. 

Hindistan Yüksek Mahkemesi, yüz binlerce çiftçinin sokaklarda aylardır protesto ettiği Yeni Tarım Yasası’nı askıya aldı. Kasım ayından bu yana, yarım milyondan fazla çiftçi, başkent Delhi’ye giden otoyolları işgal ederek kent çevresinde sayısız protesto gösterisi düzenledi. Yeni düzenleme yürürlükten kalkana kadar eylemlerini sürdüreceklerini bildiren çiftçiler Yüksek Mahkeme’nin kararıyla istediklerini elde etti. 

Protestocu çiftçiler, ürün fiyatlarını sanayicinin ve tüccarın belirlemesine olanak verdiği için yeni yasayı istemiyordu. Taslak hazırlanırken çiftçi temsilcilerinin görüşünün alınmaması da çiftçileri ayağa kaldıran bir etken oldu. Hindistan’da çok sayıda çiftçi, borçları yüzünden arazisini kaybetme riskiyle karşı karşıya. 

ÇİFTÇİLER: YASANIN ASKIYA ALINMASI YETMEZ

Yüksek Mahkeme, yeni yasayı askıya alırken, çiftçilerin yasalarla ilgili şikayetlerini incelemek için dört kişilik bir komite kurulmasına karar verdi. 

Ancak çiftçi birlikleri, mahkemenin öngördüğü komite kurulması fikrine de karşı çıkıyor. Komiteye temsilci göndermeyeceklerini bildiren çiftçi örgütleri, uzlaşmayacaklarını ve tek hedeflerinin yeni yasanın bütünüyle yürürlükten kaldırılması olduğunu duyurdu. 

PROTESTOLAR DEVAM EDECEK

26 Ocak’ta Delhi’de büyük bir protesto eylemi planlayan çiftçiler başkent çevresindeki kamplarında kalmaya devam ediyorlar. Bugüne kadar protestolar sırasında, çoğunluğu soğuk havaya bağlı olarak 60 çiftçi hayatını kaybetti. 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler