1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hindistan’daki çiftçi eylemleri sonuç vermeye başladı

Hindistan’daki çiftçi eylemleri sonuç vermeye başladı

Hindistan’da, yaklaşık 2,5 aydır süren çiftçi eylemleri sonuç vermeye başladı. Hükümet, tartışılan bazı tarım reformlarını geri çekmeye hazırlanıyor.

Hindistan’daki çiftçi eylemleri sonuç vermeye başladı

Hal Postası - Hindistan’da, yaklaşık 2,5 aydır süren çiftçi eylemleri sonuç vermeye başladı. Hükümet, tartışılan bazı tarım reformlarını geri çekmeye hazırlanıyor.

Hükümetin yeni tarım kanunlarını protesto etmek amacıyla yaklaşık 2,5 aydır Pencap ve Haryana'daki kara yollarında oturma eylemleri düzenleyen Hintli çiftçiler, ilgili yasaların kazançlarını azaltacağını ve aracı şirketlere daha fazla yetki tanıyacağını savunuyor. Dün de toplanan on binlerce çiftçi, hükümetin eski satın alma prosedürlerini elden geçirmesi ve üreticilere ürünlerini satmaları için daha fazla seçenek sunması gerektiğini söyleyerek Delhi sokaklarında eylem yaptı.

Reuters Haber Ajansı’nda yer alan habere göre; çiftçilerle bakanlar arasında bugün yapılması planlanan toplantı öncesinde bir hükümet yetkilisi, verdiği demeçte, çeşitli değişiklikleri incelemeye açık olduklarını belirtti. Buna göre, üreticilerle alıcılar arasında bir anlaşmazlık olması durumunda hükümet, çiftçilerin yeni yasada şu anda izin verilenden daha yüksek bir mahkemeye itiraz etmesine de izin verecek.

Reuters’e konuşan 2 hükümet yetkilisi de, çeşitli tavizler vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Çiftçiler ise; hükümetin yasaları yürürlükten kaldırmasını, zorunlu hükümet alımlarını muhafaza etmesini ve özel sektördeki alıcıların devlet tarafından işletilen pazarlarda olduğu gibi aynı vergiyi ödemesini talep ediyor.

Çiftçilerin protesto ettiği ve 20 Eylül’de kabul edilen yeni kanunlardan biri olan Çiftçilerin Ürün Ticareti ve Ticareti Teşvik ve Kolaylaştırma Yasası uyarınca, özel şirketlere, herhangi bir vergiye tabi olmadan toptan satış pazarları kurmanın önü açılıyor.

YAKLAŞIK 700 MİLYON KİŞİ TARIMDAN GEÇİNİYOR

Hindistan’da tarım sektörüne ilişkin 2 yasal düzenleme, parlamentonun üst kanadı Eyaletler Konseyi tarafından 20 Eylül'de onaylanarak yürürlüğe girmişti.

Çiftçiler, yapılan yeni düzenlemelerle beraber; mahsullerinin düşük fiyatlarla alınarak özel sektöre verileceği ve hükümetin de garantili fiyatlar karşılığında buğday ve pirinç gibi temel gıda ürünlerini satın alacağı görüşünde birleşiyor.

Tarım sektörü, Hindistan'ın 2,9 trilyon dolarlık gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 15'ini oluşturuyor. Nüfusu 1,3 milyarı aşan Hindistan’da, nüfusun yarısından fazlası geçimini topraktan sağlıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler