1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Hindistan bitkisel yakıt üretimini 10 yılda 4 katına çıkaracak

Hindistan bitkisel yakıt üretimini 10 yılda 4 katına çıkaracak

Hindistan, 2030’da bitkisel yakıt katkısı olarak kullanılan etanol üretimini 2030 yılında 4 katına çıkarmayı hedefliyor. 

Hindistan bitkisel yakıt üretimini 10 yılda 4 katına çıkaracak

Hal Postası - Hindistan, 2030’da bitkisel yakıt katkısı olarak kullanılan etanol üretimini 2030 yılında 4 katına çıkarmayı hedefliyor. 

Hindistan, bitkisel yakıt katkısı olarak kullanılan etanol üretimini ve etanolü akaryakıtla harmanlama oranını 2030 yılında %20 seviyesine çıkarmayı hedefliyor. Hükümet halen %6 dolayındaki harmanlama oranını 2022 yılında %10’a çıkaracak. 

BİTKİDEN ELDE EDİLİYOR AKARYAKITA KARIŞTIRILIYOR

Etanol karıştırmak akaryakıtın verimliliğini arttırırken, fosil yakıt tüketimini ve çevresel etkileri azaltan etki yapıyor. 2012 yılında akaryakıta %0,67 oranında etanol karıştıran Hindistan bu oranı, 2019’da %6,20’ye çıkarmıştı. 2022 yılındaki oran ise %10 olacak. Bu da etanol üretiminin 1,9 milyar litreden 5,5 milyar litreye çıkması anlamına geliyor. Bu da etanol üretiminde kullanılan bitkilerin ekilişlerinde artış gerektiriyor. 

ŞEKER KAMIŞI ŞEKER PANCARI VE MISIRIN ÖNEMİ ARTIYOR

Bu güne kadar, kayda değer bir etanol yakıt programı uygulayan 4 ülke oldu: Brezilya, Kolombiya, ABD ve Çin. Etanol, şeker kamışı, şeker pancarı, gine mısırı, dallı darı, arpa, kenevir, Hibiscus cannabinus, tatlı patates, manyok, ayçiçeği, meyveler, melas, kesik süt, mısır, mısır koçanı, hububat, buğday, tahta, kâğıt, saman, pamuk ve diğer biyokütlelerle çeşitli selüloz atıkları gibi pek çok farklı bitkisel kaynaktan elde edilebiliyor. Şeker kamışından etanol üretmek, mısıra ve diğer seçeneklere göre daha yüksek verim sağlıyor. 

ETANOL TALEBİNE PARALEL ŞEKER TALEBİ DE ARTACAK

Artan etanol tüketimi, şeker kamışı ve mısır gibi besin kaynaklarına olan talebi de arttırıyor. Hindistan hükümeti, ülkedeki şeker arzı fazlasının da etanol üretiminin arttırılmasıyla dengeye ulaşacağını öngörüyor. Böylece şeker fiyatları ile şeker pancarı fiyatları da yükselecek ve şeker ihracatında daha rekabetçi bir konum elde edilecek. Hindistan’da hükümet bu doğrultuda hem etanol hammaddesi üretimini hem de etanol üretimini teşvik edecek. 

Önceki ve Sonraki Haberler