1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Herkes buğday ithalatı peşinde!

Herkes buğday ithalatı peşinde!

Suudi Arabistan, Türkiye, Etiyopya, Ürdün, Mısır ve Pakistan aynı dönemde yüksek miktarlarda buğday ithalatı için ihale açıyor. 

Herkes buğday ithalatı peşinde!

Hal Postası - Suudi Arabistan, Türkiye, Etiyopya, Ürdün, Mısır ve Pakistan aynı dönemde yüksek miktarlarda buğday ithalatı için ihale açıyor. 

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 500.000 ton buğday ithal etmek için 15 Eylül’de açacağı ihaleye yakın tarihlerde birçok başka ülke de buğday ithalat ihaleleri açacak. Suudi Arabistan Tahıl Kurumu SAGO, Kasım 2020 ile Ocak 2021 arasında toplam 715.000 ton buğday ithal etmek için ihale yapacak. 

Etiyopya ise toplam 680.000 ton buğday ithal etmek için 3 ayrı ihale açacak. Bunlardan ilkini 30 Eylül’de, Etiyopya Tarım Bakanlığı, Gıda Güvenliği Koordinasyon Müdürlüğü (FSCD-MoA) 80.000 ton; ikincisini Etiyopya Ticaret İşletmeleri Şirketi (ETBC) 13 Ekim’de 400.000 ton ve üçüncüsünü de 15 Ekim’de, Etiyopya Ulusal Afet Riski Yönetim Komisyonu (NDRMC) 200.000 ton olmak üzere gerçekleştirecekler. 

Gelecek hafta Ürdün Krallığı da buğday ithalat ihalesi açacak. Mısır Tedarik Malları Genel İdaresi (GASC) ve Pakistan kamu kuruluşu Özel Ticaret Limited Şirketi (TCP) de ulusal stoklarını güvenceye almak üzere, kışa girmeden ithalat ihalesi açmak için hazırlık yapıyor. Bütün bu kuruluşların, kış ilerledikçe yeni ithalat ihaleleri de açmaları mümkün görünüyor. 

Özel sektör alıcılarının tek tek ne kadar buğday alacağını hesaplamadığımız halde tablonun bir kısmında bunlar görünüyor. Bu sene küresel buğday piyasasında henüz arz sıkıntısı görünmüyor ancak küçük bir spekülatif gelişme gerçekleşirse, bütün alıcı ve satıcıları olumsuz etkileyebilecek gibi görünüyor. 

Türkiye’de ise buğday üreticileri dünya piyasasındaki hareketliliğin etkisinden uzak halde, TMO’nun belirlediği fiyattan ürününü satmakla tüccarda fiyatların iyileşmesini beklemek arasında gidip geliyor. 

Erdem Güner / Hal Postası

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler