1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hektaş, Sunset Kimya Tarım Ürünleri’ni satın aldı

Hektaş, Sunset Kimya Tarım Ürünleri’ni satın aldı

HEKTAŞ, bitki koruma alanında pazarın önde gelen oyuncularından Sunset Kimya Tarım Ürünleri’ni satın aldı

Hektaş, Sunset Kimya Tarım Ürünleri’ni satın aldı

OYAK Tarım Hayvancılık Grubu şirketi HEKTAŞ, uzun vadeli büyüme  hedefleri doğrultusunda stratejik hamlelerine hız kesmeden devam  ediyor. Yerli tohum üretimi kapsamında AR-GE çalışmaları  gerçekleştiren HEKTAŞ, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar  ve Politikalar Genel Müdürlüğü’nden (TAGEM) Pehlivan07 hibrit silajlık  mısır çeşidinin üretim ve satış hakkını satın aldı. Rakiplerine  kıyasla verimi yüksek bu çeşit ile HEKTAŞ, silajlık mısır tohum  pazarında da söz sahibi olacak.

Türkiye bitki koruma sektörünün lider markalarından olan OYAK Tarım Hayvancılık Grubu şirketi HEKTAŞ, yerli tohum üretimi alanındaki  çalışmalarına devam ediyor. TAGEM’den Pehlivan07 hibrit silajlık mısır  çeşidinin üretim ve satış hakkını 6 yıllığına satın aldığını açıklayan HEKTAŞ, sürenin sonunda sözleşmeyi uzatma hakkına da sahip olduğunu  bildirdi.

TAGEM, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM)  ve Mısır Araştırma Enstitüsü’nün iş birliğiyle geliştirilen Pehlivan07, Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğü  tarafından iki yılda toplam 11 lokasyonda yapılan denemelerin  sonucunda, rakiplerine kıyasla iyi bir performans göstermesinin  ardından 2019 yılında tescillenmişti. Pehlivan07 hibrit silajlık mısır  çeşidinin satışına yıl sonundan itibaren başlanması planlanıyor. 

HEKTAŞ,  Sunset’i satın alarak ihracat gücünü artırıyor

İç pazardaki  faaliyetlerinin yanı sıra  dünya çapında bir tarım  şirketi olma yolunda adımlar atan HEKTAŞ, bitki koruma alanında  pazarın önde gelen oyuncularından Sunset Kimya Tarım Ürünleri’ni   satın aldı.

Portföyündeki  97 adet ruhsatlı bitki koruma ürünüyle iç pazarda  tarım alanında önemli çözümler sunan Sunset Kimya Tarım Ürünleri’nin   yurt dışında da 148 adet ruhsatlı bitki koruma ürünü bulunuyor. Yapılan satın alma, HEKTAŞ’ın hem yurt içinde hem de ihracat  pazarlarında pazar payını artırması yolunda önemli bir katkı  sağlayacak.

OYAK Tarım Hayvancılık Grup Başkanı ve HEKTAŞ Genel Müdürü Levent Ortakçıer, gerek ülkemizde gerekse dünyada, tarımsal üretim ve gıda  alanındaki yenilikleri takip ederek, global arenada güçlü bir oyuncu  olma yönünde yatırımlar yaptıklarına dikkati çekti. Ortakçıer,  ihtiyaca yönelik ürünleriyle pazarın önemli bir oyuncusu olan Sunset
Kimya Tarım Ürünleri’nin satın alınmasıyla başta Ortadoğu ve Kafkasya  olmak üzere yeni pazarlara gireceklerini belirtti.

Son üç yıldır yaptıkları yatırımlarla tarım ve hayvancılık  alanında pek çok yeniliğe imza attıklarını söyleyen Ortakçıer,  “Özellikle tohum üretimi alanındaki çalışmalarımızı hızlandırdık. Yeni  kurduğumuz ıslah ekibimizle birlikte domates, biber, hıyar, buğday,  mısır ve pamuk tohumlarıyla ilgili ıslah çalışmalarımızı tüm hızıyla  sürdürüyoruz. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı TAGEM ile  üniversitelerle ve araştırma enstitüleriyle de ortak projeler  gerçekleştiriyoruz. Tohumda ıslah çalışmaları, uzun vadeye yayılan,  dönüşlerini 5-10 yıl içinde alabileceğimiz çalışmalardır. HEKTAŞ  olarak tescillenen yeni tohumlarımızı önümüzdeki yıl itibarıyla birer  birer piyasaya sürmeye başlayacağımıza inanıyoruz” dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler