1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hektaş CarrefourSa ile ürün izleme protokolü imzaladı

Hektaş CarrefourSa ile ürün izleme protokolü imzaladı

CarrefourSA ve Hektaş, blockchain teknolojisine dayalı İzlenebilir Güvenli Gıda Platformu uygulaması için protokol imzaladı. 

Hektaş CarrefourSa ile ürün izleme protokolü imzaladı

Hal Postası - CarrefourSA ve Hektaş, blockchain teknolojisine dayalı İzlenebilir Güvenli Gıda Platformu uygulaması için protokol imzaladı. 

%58,82’si ise Ordu Yardımlaşma Kurumu’na (OYAK) ait olan Hektaş Ticaret TAŞ, CarrefourSa ile İzlenebilir Güvenli Gıda Uygulaması için protokol imzaladı. 

Protokol uyarınca CarrefourSa müşterileri, reyonlardaki sebze ürünlerinde yer alan QR Kod sayesinde o ürünün kim tarafından, nerede, ne zaman, hangi şartlarla üretildiğini ve ürünle ilgili analiz raporlarını anlık olarak öğrenebilecekler. Bu kapsamdaki ilk ürünler CarrefourSa’nın İstinye Hiper, Fulya Hiper, Metropol Hiper, Anadoluhisarı Gurme ve MKM Gurme marketlerindeki raflarda yerini aldı. 

CarrefourSa Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu, “CarrefourSa olarak her gün yüz binlerce müşterimiz için en doğru ürünleri belirleyip bu ürünleri işini özenle yapan doğru tedarikçilerden temin etmek için uzun yıllardır çalışıyoruz. Hektaş İzlenebilir Güvenli Gıda Platformu’yla iş birliği gerçekleştirerek doğrusu söylemimizi bir adım öteye taşıdık. Müşterilerimize, satın aldıkları sebze ürünlerinin nerede, nasıl yetiştirildiğini, aylık analiz raporlarının sonuçlarını öğrenme fırsatı sunuyoruz. Müşterilerimizin, herhangi bir kalıntı içermeyen sebze ürünlerini tüketmelerini sağlıyoruz” diye konuştu. 

Hektaş İzlenebilir Güvenli Gıda Platformu; sisteme girilen bilgilerin sonradan değiştirilmesine izin vermeyen bir güvenlik teknolojisi olan blockchain teknolojisine dayalı bir uygulama. OYAK Gıda, Tarım ve Hayvancılık Grup Başkanı ve Hektaş Genel Müdürü Levent Ortakçıer uygulama hakkında şunları söyledi, “Yüksek teknoloji kullanarak akıllı seralarda üretilen, izlenilebilir ürünlerimizi ilk olarak CarrefourSa’da tüketiciyle buluşturacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu projemizle üreticilerin daha verimli üretim yapmalarına yönelik yapay zekâ destekli akıllı tarım teknolojileri üzerine sistemler geliştirirken, gıda güvenliğine dikkat çekerek, tüketicilerin tarımsal okuryazarlığını arttırmak amacıyla, blockchain teknolojisini de kullanıyoruz. Platform ayrıca, üretim yapılan seralardaki mahsullerin gelişimleri ve olası olumsuz durumları sensörler aracılığıyla uzaktan takip etmeyi, hızlı ve doğru müdahale ile verim kaybının önüne geçmeyi de sağlıyor. Blockchain teknolojisiyle tarım sektöründeki paydaşlar tedarik zincirindeki her bir ürünün topraktan sofraya kadarki yolculuğunun tüm aşamalarını, kullanılan tüm girdiyi ve üretici tarafından yapılan uygulamaları izleyebiliyor. Blockchain teknolojisindeki bilgilerin değiştirilemez olması da tüketicilerin doğru bilgiye ulaşımını garanti ediyor.” 

Önceki ve Sonraki Haberler