1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Hektaş, Arma İlaç’ı devraldı

Hektaş, Arma İlaç’ı devraldı

Hektaş, Arma İlaç’ın tamamını; Agriventis’in ise yüzde 51 hissesini satın aldı.

Hektaş, Arma İlaç’ı devraldı

Hal Postası - Hektaş, Arma İlaç’ın tamamını; Agriventis’in ise yüzde 51 hissesini devraldı.

Hektaş Ticaret Türk AŞ; veteriner ilaçları iş kolunda faaliyette bulunan Arma İlaç Sanayi ve Ticaret AŞ'nin paylarının tamamını, OYAK Biyoteknoloji Sanayi ve Ticaret AŞ’den devraldı.

Şirket ayrıca; tohum iş kolunda faaliyet gösteren ve Avustralya'da kurulu bir start up şirketi olan Agriventis Technologies Pty Ltd'nin de paylarının yüzde 51’ini satın aldı. Yüzde 51’lik pay, hisse sahibi olan OYAK Sermaye Yatırımları AŞ'den satın alındı.

Hektaş, iki şirketin pay devir bedellerinin, bağımsız değerleme kuruluşlarınca belirleneceği açıkladı. Şirket; 227.571.100 TL olan ödenmiş sermayesinin de 860.000.000 TL'ye çıkarılmasına karar verdi.

1981'DE HALKA AÇILDI

OYAK Tarım Hayvancılık şirketlerinden Hektaş, 1956 yılında çoğunluğunu doktorların oluşturduğu, kimyagerler, eczacılar ve ziraat mühendislerinin birleştirdikleri tasarrufları ile beşeri ilaç üretimi ve pazarlaması için Adana’da kuruldu. Bugün bünyesinde; otomotiv, çimento, maden, enerji, kimya, finans ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren 90’a yakın şirketi ve yaklaşık 30 bin çalışanı olan OYAK, 1963 yılında Hektaş’ın ortakları arasına girdi. Şirketin, OYAK’ın 1981 yılında yüzde 53,8 hisse ile en büyük ortak durumuna gelmesinden sonra hisseleri halka açıldı.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler