1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Hektaş, Agriventis ve Arma İlaç’ı satın alıyor

Hektaş, Agriventis ve Arma İlaç’ı satın alıyor

Hektaş, Avustralya kökenli Agriventis Technologies ve veteriner tıbbi ürün üretimi yapan Arma İlaç’ı satın alacağını duyurdu.

Hektaş, Agriventis ve Arma İlaç’ı satın alıyor

Hal Postası - Hektaş, Avustralya kökenli Agriventis Technologies ve veteriner tıbbi ürün üretimi yapan Arma İlaç’ı satın alacağını duyurdu.

Hektaş Ticaret Türk AŞ; kuraklığa karşı toleranslı tohumlar geliştiren Avustralya kökenli Agriventis Technologies ve veteriner tıbbi ürün üretimi yapan Arma İlaç’ı satın alma kararı verdi.

Hektaş’tan yapılan açıklamada, küresel iklim değişikliğine bağlı kuraklık ve hayvan sağlığı kapsamında 2 yeni yatırım yapılacağı belirtildi. Bu çerçevede; daha az suya ihtiyaç duyan ve her türlü iklim koşuluna uyumlu tohum geliştiren Avustralya kökenli girişim sermayesi şirketi Agriventis Technologies Pty Ltd ile hayvan sağlığı alanında veteriner tıbbi ürün üretimi yapan Arma İlaç satın alınacak.

Agriventis hisselerinin yüzde 51’ini, Arma İlaç’ın ise tamamını bünyesine katma kararını duyuran Hektaş, 2 şirketin de pay devir fiyatları bağımsız değerleme kuruluşlarınca belirlendikten sonra satın alma işlemini tamamlayacak.

1981'DE HALKA AÇILDI

OYAK Tarım Hayvancılık şirketlerinden Hektaş, 1956 yılında çoğunluğunu doktorların oluşturduğu, kimyagerler, eczacılar ve ziraat mühendislerinin birleştirdikleri tasarrufları ile beşeri ilaç üretimi ve pazarlaması için Adana’da kuruldu. Bugün bünyesinde; otomotiv, çimento, maden, enerji, kimya, finans ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren 90’a yakın şirketi ve yaklaşık 30 bin çalışanı olan OYAK, 1963 yılında Hektaş’ın ortakları arasına girdi.Şirketin, OYAK’ın 1981 yılında yüzde 53,8 hisse ile en büyük ortak durumuna gelmesinden sonra hisseleri halka açıldı.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler