1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Hayvancılık yatırımlarına %50 ila %100 arasında hibe verilecek

Hayvancılık yatırımlarına %50 ila %100 arasında hibe verilecek

Küçükbaş, büyükbaş, kümes hayvanları, arıcılık ve ipekböcekçiliği yatırımlarına yüzde 50 ila yüzde 100 arasında hibe verilecek.

Hayvancılık yatırımlarına %50 ila %100 arasında hibe verilecek

Hal Postası - Küçükbaş, büyükbaş, kümes hayvanları, arıcılık ve ipekböcekçiliği yatırımlarına yüzde 50 ila yüzde 100 arasında hibe verilecek.

3099 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı uyarınca Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Karar yayımlandı. Karar, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Karara göre; küçükbaş, büyükbaş, kümes hayvanları, arıcılık ve ipekböcekçiliği yatırımlarına yüzde 50 ila yüzde 100 arasında hibe uygulanacak.

Karar; merkezden uzak alanlarda istihdamın geliştirilmesini, gelirlerin arttırılmasını, tarımsal faaliyetlerde yeni teknolojilerin yaygınlaştırılması için modern işletmelerin kurulmasını, makine, alet ve ekipman alımlarının desteklenmesini amaçlıyor.

ARICILIK KAYIT SİSTEMİNE ÜYE OLMAK ŞART

Buna göre, manda düvesi yetiştiriciliği işletmesi kurulmasına yönelik yatırımlar; 1.500 başa kadar koç ve/veya teke alımına yönelik destekler; damızlık küçükbaş hayvan yatırımlarının desteklenmesi; 1.000 adet damızlık kaz, 1.000 adet ticari hindi, 500 adet ticari kaz yetiştiriciliği yapacak yatırımlar; 50 ve üzeri arılı kovan varlığına sahip üreticilerin yatırımları ve ipekböceği yetiştiriciliği yatırımları, verilecek hibelerin kapsam alanına dahil edildi.

Arıcılık yatırım hibelerinden yararlanmak isteyen üreticilere ise; Arı Yetiştiricileri Birliği ve/veya Bal Üreticileri Birliği’ne üye olmak ya da Arıcılık Kayıt Sistemi’nde kayıtlı olmak şartı getirildi.

İPEKBÖCEKÇİLİĞİNE %100 HİBE

Karara göre; manda alımı, yeni inşaat yapımı, kapasite arttırımı, rehabilitasyon, makine, alet ve ekipman alımlarına yüzde 50 hibe verilecek.

Damızlık koç-teke alımlarına yüzde 50, damızlık küçükbaş hayvan yatırımlarına yüzde 85, kaz ve hindi yetiştiriciliğine yüzde 75, arıcılık yatırımlarına yüzde 50 ve ipekböcekçiliği yatırımlarına ise yüzde 100 hibe verilecek.

Ödemeler yatırımcılara Ziraat Bankası AŞ tarafından yapılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler