1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hatay’ın tarım arazilerinin yarısını Tahtaköprü ve Reyhanlı barajları sulayacak

Hatay’ın tarım arazilerinin yarısını Tahtaköprü ve Reyhanlı barajları sulayacak

Tarım arazisi varlığı 2 milyon 218 bin dekar olan Hatay’da, 1 milyon 38 bin dekarlık alan Tahtaköprü ve Reyhanlı barajlarıyla sulanacak.

Hatay’ın tarım arazilerinin yarısını Tahtaköprü ve Reyhanlı barajları sulayacak

Hal Postası - Tarım arazisi varlığı 2 milyon 218 bin dekar olan Hatay’da, 1 milyon 38 bin dekarlık alan Tahtaköprü ve Reyhanlı barajlarıyla sulanacak.

Hatay’daki Tahtaköprü Barajı 9 metre yükseltilerek depolama hacmi 200 milyon m3’ten 454 milyon m3’e çıkarıldı. Barajın sulayacağı alan da 3 katından fazla artarak 109 bin dekardan 453 bin dekara yükseltildi. Böylece, Hatay’ın tarım arazilerinin 1 milyon 38 bin dekarı Tahtaköprü ve Reyhanlı barajlarıyla sulanacak.

Tahtaköprü Barajı’nın kapasitesinin yükseltilmesiyle beraber, Tahtaköprü Barajı 453 bin dekar, Reyhanlı Barajı ise 585 bin dekar alanı sulayacak.

Hatay’ın toplam tarım arazisi varlığı 2 milyon 218 bin dekardan oluşuyor. Ayrıca, Hatay İçmesuyu Arıtma Tesisi ile de Hatay’ın 15 ilçesi, günlük 123 bin m3 içme suyuna kavuştu. Arıtma tesisinde, ham su arıtılarak memba kalitesinde içme suyu elde ediliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler