1. HABERLER

  2. SU ÜRÜNLERİ

  3. Hamsi avı yasağı 28 Ocak’a kadar uzatıldı

Hamsi avı yasağı 28 Ocak’a kadar uzatıldı

Ticari hamsi avcılığı yasağı 28 Ocak’a kadar uzatıldı. 8 Ocak itibarıyla başlayan yasak, 18 Ocak’ta bitiyordu.

Hamsi avı yasağı 28 Ocak’a kadar uzatıldı

Hal Postası - Ticari hamsi avcılığı yasağı 28 Ocak’a kadar uzatıldı. 8 Ocak itibarıyla başlayan yasak, 18 Ocak’ta bitiyordu.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, ticari amaçlı hamsi avcılığını 08 Ocak-18 Ocak arası tarihlerde 10 günlüğüne durdurmuştu. Ticari amaçlı hamsi avcılığı yasağı, İstanbul Boğazı ile Karadeniz'in büyük bir bölümünü kapsıyordu. Bu süre içerisinde Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ile balıkçılar, balıkçılık örgütleri ve sektörün diğer paydaşları arasında yeni bir değerlendirme yapıldı.

Değerlendirme neticesinde; Karadeniz'de bulunan hamsilerin halen büyük bir bölümünün avlanabilir asgari boy uzunluğunun altında olduğu ve et veriminde bir artış olmadığı tespit edildi. Ayrıca, mevcut hamsi sürüleri haricinde asgari avlanabilir boy uzunluğu ve et verimi kriterlerine uygun başka sürü girişi olmadığı da kaydedildi.

Bu nedenle; İstanbul Boğazı'nın tamamı ile Karadeniz'de Gürcistan sınırına kadar olan karasularında, her türlü av aracı ile ticari amaçlı hamsi avcılığının durdurulma süresi 28 Ocak 2021 günü gece yarısına kadar uzatıldı.

Mevcut durumda herhangi bir düzelme olmadığı takdirde, kısıtlama süresi 10 gün daha devam edecek.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler