1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Gürer: Yem fiyatlarındaki artış hayvancılığı tehdit ediyor

Gürer: Yem fiyatlarındaki artış hayvancılığı tehdit ediyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yem fiyatlarındaki artışın hayvancılığı tehdit ettiğini söyledi.

Gürer: Yem fiyatlarındaki artış hayvancılığı tehdit ediyor

Hal Postası - CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yem fiyatlarındaki artışın hayvancılığı tehdit ettiğini söyledi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer; yem fiyatları her yıl katlanarak artarken, üreticinin süt fiyatlarını neredeyse aynı seviyede satmak zorunda kalmasıyla oluşan mağduriyeti, soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Gürer, 2016 yılında sıfırlanan yem fiyatlarındaki KDV oranının; yem fiyatlarını düşürmediği gibi üzerine defalarca zam geldiğini belirtti. Bir yılda iki kat zamlanan yem fiyatlarına besicinin dayanacak gücü kalmadığını vurgulayan Gürer, “Üretici kazanamıyor, süt mamullerinde fiyat artıyor ve o artış besiciye değil aracıya gittiği için besiciye de fayda sağlamıyor” dedi.

SÜT PRİM DESTEĞİ YETERSİZ

Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığına yönelttiği soru önergesinde; yem fiyatları sürekli artarken, üreticinin sattığı sütün litre fiyatlarında çok az bir değişim olduğuna dikkat çekerek, süte verilen cüzi miktardaki prim desteğinin de sorunu çözmediğini ifade etti.

Gürer, maliyetlerin artmasından dolayı süt hayvanlarının kesime gönderilmeye başlandığını ve süt alımının sınırlı düzeyde kaldığını kaydetti. Gürer konuyla ilgili “Süt toplayan firmalar 2,50 kuruşa alıyorlar. Maliyet artışıyla süt fiyatı artışı arasında dağlar kadar fark var. Destek tutarları sürekli değişiyor. Temmuz-Eylül 2020 döneminde 40 kuruş iken; Ekim-Kasım-Aralık aylarında 30 kuruşa düşürüldü. Yem fiyatı arttı. Destek düştü. Piyasanın bu anlamda mutlaka bir düzene sokulması gereklidir” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler