1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Gürer: TİGEM’de 4.052 hayvan telef oldu

Gürer: TİGEM’de 4.052 hayvan telef oldu

Ömer Fethi Gürer, TİGEM’e bağlı işletmelerde son 3 yıl içinde 4.052 hayvanın hastalık dolayısıyla telef olduğunu söyledi.

Gürer: TİGEM’de 4.052 hayvan telef oldu

Hal Postası - Ömer Fethi Gürer, TİGEM’e bağlı işletmelerde son 3 yıl içinde 4.052 hayvanın hastalık dolayısıyla telef olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) bağlı işletmelerde yaşanan hayvan ölümlerini Meclis gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması için bir soru önergesi veren Gürer, TİGEM’e bağlı işletmelerde hayvan hastalıklarının önlenememesinin sebeplerini sordu.

Gürer; Anadolu, Ceylanpınar, Çukurova, Gözlü, Karacabey ve Türkgeldi işletmelerinde son 3 yılda toplam 4.052 hayvanın, hastalıklar dolayısıyla telef olduğunu ya da zorunlu kesime gönderildiğini kaydetti. Gürer, TİGEM’e bağlı işletmelerde hayvan hastalıklarının önlenmesi için veteriner sayısı, aşı miktarı ve takip sisteminin yeterli olmadığını savundu.

“BRUSELLA’DAN TELEF OLDULAR”

Ömer Fethi Gürer; Karacabey işletmesinde, son 3 yıl içinde toplam 2.027 baş hayvanın; Ceylanpınar’ da ise son 3 yıl içinde toplam 1.006 baş hayvanın Brusella’dan dolayı zorunlu kesime gönderildiğini söyledi. Yaşanan bu durumun hayvanlara aşı yapılmamasından ya da aşının tesirsiz olmasından kaynaklandığını iddia eden Gürer önerge ile; zorunlu kesime gönderilen hayvanların veteriner kontrolünde olup olmadığını sordu.

Gürer; son 3 yılda TİGEM’in 4 işletmesinde toplam 3.238 baş hayvanda Brusella, 459 hayvanda da Tüberküloz görüldüğünü, 2019 yılında yaşanan zararın 98,5 milyon lira olduğunu vurguladı.

“%100 KORUYUCULUK MÜMKÜN DEĞİL”

Gürer’in soru önergesine yanıt veren Bakan Pakdemirli ise, dünyada alınan tüm biyogüvenlik tedbirleri ve koruyucu aşılamalara rağmen hiçbir hastalığa karşı bilimsel olarak yüzde 100 koruyuculuk sağlamanın mümkün olmadığını söyledi. Pakdemirli, “TİGEM işletmelerindeki damızlık sığır tesislerinde her türlü biyogüvenlik tedbirleri alınmasına ve koruyucu aşılar yapılmasına rağmen, haşere, kuş, rüzgar gibi vektörler ile bulaşarak, bir kısım TİGEM işletmelerinde söz konusu hastalıklar görülebilmektedir” dedi.

Pakdemirli açıklamasında; 750 baş sığıra 1 veteriner hekim, 1.250 baş sığıra 1 ziraat mühendisi ve 500 baş sığıra 1 veteriner sağlık teknisyeni istihdam edildiğini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler