1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gürer: Ormanları betonlaştıracaklar!

Gürer: Ormanları betonlaştıracaklar!

Ömer Fethi Gürer, özel ormanların orman statüsünden çıkarılmasıyla, sahipleri tarafından kolaylıkla kesilip satılmasının önünün açılacağını söyledi.

Gürer: Ormanları betonlaştıracaklar!

Hal Postası - Ömer Fethi Gürer, özel ormanların orman statüsünden çıkarılmasıyla, sahipleri tarafından kolaylıkla kesilip satılmasının önünün açılacağını söyledi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer; TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun çerçevesinde özel ormanların orman statüsünden çıkarılmasını eleştirdi. Gürer, özel ormanların orman statüsünden çıkarılmasıyla, sahipleri tarafından kolaylıkla kesilip satılmasının önünün açılacağını belirtti.

Kanun tasarısındaki bazı kavramların ucu açık, sorunlu ve her yöne çekilebilecek nitelikler taşıdığını kaydeden Gürer; mantar ve tıbbı aromatik bitki yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi her ne kadar doğalsa da bunun “bozuk orman” tabir edilen alanlarda yapılacak olmasının, bu alanların özelleştirileceği kuşkusunu doğurduğunu, aynı zamanda orman alanlarında betonlaşmanın önünün açıldığını ifade etti.

DÜZENLEME EKOSİSTEME ZARAR VERİR

Gürer, ormanda doğal olarak yetişmeyen bitkilerin ekosisteme getirilmesi sonucunda birçok hastalığın da beraberinde geleceğine, bunun da ekosisteme zarar vereceğine dikkat çekti.

Gürer ayrıca, Türkiye’de 18 bin hektar özel orman alanının bulunduğuna, tasarının yasalaşmasının Anayasa’nın “orman alanları daraltılamaz” hükmüne de aykırılık teşkil ettiğine vurgu yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler