1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Gürer: Çiftçileri kara bulutlar sardı!

Gürer: Çiftçileri kara bulutlar sardı!

Ömer Fethi Gürer, acil önlem alınmazsa patateslerin depolarda çürüyeceğini söyledi.

Gürer: Çiftçileri kara bulutlar sardı!

Hal Postası - Ömer Fethi Gürer, acil önlem alınmazsa patateslerin depolarda çürüyeceğini söyledi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer; Türkiye’de en çok patates üretiminin yapıldığı Niğde, Nevşehir, Aksaray ve Konya illerinde, depolarda patates için kritik sürecin başladığını belirtip, “Acil önlem alınmazsa patates depoda çürüyecek” dedi. Gürer, bazı depolarda patateslerin çillenmeye başladığını, sürecin iyice daraldığını ifade etti.

Ömer Fethi Gürer, patates ihracatının yapılabilmesi için teşvik priminin cazip kılınmasının tüccarları alıma yönelteceğini söyledi. Gürer, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) de üreticilerden patates alımı yapması gerektiğini vurguladı.

ÜRETİM 20 YILDA 1,5 MİLYON TON AZALDI

Bu yıl patates üreticilerinin 1 liraya mal ettiği patatesi 60 kuruşa bile satamadığına dikkat çeken Gürer, “Şu anda sadece Niğde ve Nevşehir’de 500 bin tona yakın patatesin depolarda alıcı beklediği biliniyor. Konya ve Aksaray illerinde de patates alıcı bekliyor. Şayet Mart ayına kadar çözüm üretilmezse patates depolarda çürüyecek ve binlerce üretici ciddi manada mağduriyet yaşayacak” dedi. Bazı depolarda patateslerin çillenme başladığını söyleyen Gürer; köylerde patateslerin hayvan yemi olarak tüketildiğini ve çiftçileri kara bulutların sardığını söyledi.

Bölgede patates üreten çiftçilerin son 30 yıldır böyle bir durum yaşamadığını kaydeden Gürer, “2000 yılında, nüfusumuz 20 milyon daha azken 6,5 milyon ton patates yetişiyordu. Bugün ise yine aynı miktarda 5 milyon ton civarında patates yetişiyor. Hububattan sonra en çok tüketilen ürün olmasına rağmen depoda kalıyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler