1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Gürcü fındık üreticileri Ferrero ile anlaşma imzaladı

Gürcü fındık üreticileri Ferrero ile anlaşma imzaladı

Ferrero, Gürcistan Fındık Üreticileri Derneği ile fındık alım anlaşması imzaladı.

Gürcü fındık üreticileri Ferrero ile anlaşma imzaladı

Hal Postası - Ferrero, Gürcistan Fındık Üreticileri Derneği ile fındık alım anlaşması imzaladı.

İtalyan çikolata ve şekerleme şirketi Ferrero, Gürsictan Fındık Üreticileri Derneği (GFÜD) ile fındık satın alma anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre yetiştiricilik teknikeriyle ilgili Ferrero standartlarına uyan üreticiler, fındıklarını Ferrero’ya satabilecek. 

Anlaşmanın öne çıkan diğer bir şartı, ürünün GFÜD bünyesinde kurulan Gürcistan Fındık Kurutma ve Depolama Merkezleri’nde (GFKDM) işlenmiş olması. 

Ferrero şirketinin Gürcistan bayisi AgriGeorgia şirketi, anlaşma kapsamında GFKDM uzmanlarına yönelik olarak, yetiştiricilik ve fındık işleme standartlarıyla ilgili eğitim programları başlattı. 

GFKDM tesisleri, 10 adet daneleme, kurutma, laboratuar ve depolama tesisinden oluşuyor. Tesisler birkaç uluslararası kuruluşun desteğiyle inşa edildi. Bu kuruluşlar arasında ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı/Gürcistan (USAID/Georgia), Ferrero şirketi ve Washington merkezli uluslararası kar amacı gütmeyen kuruluş CNFA (Tarımda Yeni Sınırlar) bulunuyor. CNFA aynı zamanda Gürcistan’da fındık tarımını geliştirmek amacıyla Gürcistan Fındık Sektörü Geliştirme Projesi (G-HIP) adı altında bir proje yürütüyor. 

30 BİN HEKTARDA 20 BİN ÜRETİCİ

GFÜD bünyesinde 30.000ha alanda fındık yetiştiren, 20 binden fazla fındık üreticisi bulunuyor. Üye üreticilerin tamamı, Gürcistan devleti tarafından desteklenen Fındık Hasadı Kurtarma Programı adlı zirai mücadele programı kapsamında üretim yapıyor. 

İHRACAT RAKAMLARI HIZLI BÜYÜYOR

Gürcistan’da fındık hasadı bu sene yağışlar nedeniyle biraz gecikmeyle 12 Ağustos’ta başladı. 2020 yılında ülke çapında toplam 50-55 bin ton rekolte bekleniyor. 

Geçen yıl ağırlıklı olarak Almanya ve İtalya’ya 35.000 ton fındık ihraç eden Gürcistan, toplam 67 milyon dolar gelir elde etmişti. Bu rakamlar, önceki yılın yaklaşık iki katına denk geliyor. Ülkede bu yıl için yapılan sözleşmeler, hasadın %90’ının ihraç edilebileceğini gösteriyor. Bu yılın Mayıs ayında Gürcü fındığı 8 GEL (1 GEL=2,39 TL) yani 19,12 liraya alıcı buluyordu. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler