1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Güney Afrika’nın meyve ihracatı %10 arttı

Güney Afrika’nın meyve ihracatı %10 arttı

2020 yılı içinde 3,6 milyon ton yaş meyve ihracatı yapan Güney Afrika’da, ihracat rakamları geçen yıla göre yüzde 10 artış gösterdi.

Güney Afrika’nın meyve ihracatı %10 arttı

Hal Postası - 2020 yılı içinde 3,6 milyon ton yaş meyve ihracatı yapan Güney Afrika’da, ihracat rakamları geçen yıla göre yüzde 10 artış gösterdi.

Güney Afrika, Eylül ayı rakamları da dahil olmak üzere, 3,6 milyon ton yaş meyve ihracatı yaparak, geçen yılki ihracat rakamlarına kıyasla yüzde 10 büyüme yakaladı.

HOLLANDA’YA 810 BİN TON MEYVE GÖNDERİLDİ

Güney Afrika Gelir İdaresi (SARS) verilerine göre, 2020 yılında Hollanda’ya, bir önceki yıla göre yüzde 17 artışla 810 bin ton meyve ihraç edildi. Böylece, Güney Afrika’nın meyve ihracatının yüzde 27’si Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere yapılmış oldu. İngiltere ise, 425 bin ton meyve alarak AB üyesi ülkeleri takip etti.

RUSYA SİPARİŞLERİ %40 ARTTI

Güney Afrika'nın Rusya'ya ihracatında da büyük bir artış gözlendi. Bu yıl Rusya’ya, önceki yıla göre yüzde 40 artışla, 275 bin ton meyve ihraç edildi. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ise, Güney Afrika’nın dördüncü büyük alıcısı konumunu korudu. Bu yıl BAE’ye gönderilen siparişlerde yüzde 20 artış kaydedildi.

Güney ve Doğu Asya ülkelerine meyve ihracatında ise düşüş yaşandı. Çin’e yapılan sevkiyat oranlarında yaşanan 155 bin tonluk azalma ve Hong Kong’a ihracatın yüzde 15 gerilemesi bu düşüşün sebepleri arasında gösteriliyor.

Portakal, Güney Afrika meyve ihracatının üçte birini kapsıyor. Bu yıl yapılan portakal ihracatı ise 1,25 milyon tona yükseldi.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler