1. HABERLER

  2. SU ÜRÜNLERİ

  3. Güneş santrali gölgesinde balıkçılık

Güneş santrali gölgesinde balıkçılık

Çin Halk Cumhuriyeti’nde bir şirket, su rezervi üzerine kurduğu güneş santraliyle balıkçılığı da destekliyor. 

Güneş santrali gölgesinde balıkçılık

Hal Postası - Çin Halk Cumhuriyeti’nde bir şirket, su rezervi üzerine kurduğu güneş santraliyle balıkçılığı da destekliyor. 

Çinli Hangzhou Fengling Electricity şirketi, Zhejiang Eyaleti’ndeki Cixi’de Changhe and Zhouxiang su rezervlerinin üstüne, 320 MW’lık bir güneş santrali kurdu. Yapımına 2017’de başlanan santral, su rezervlerindeki balıkçılık faaliyetlerini de önemli ölçüde destekliyor. 

Yılda 352 milyon kWh elektrik üreten santral, enerji üretiminden yaklaşık 45 milyon dolar gelir elde ediyor. Bölgedeki balıkçılık faaliyetlerinden de 5 milyon dolar gelir elde ediliyor. 

PANELLER BALIKLAR İÇİN ELVERİŞLİ ORTAM SAĞLIYOR

Güneş enerjisi santralinin (GES) su yüzeyini kaplayan güneş panelleri, çelik konstrüksiyonlar kullanılarak, normal GES’lerdekine göre biraz yükseltilmiş. Bu sayede hem su yüzeyine gölge sağlanıyor, hem de küçük ölçekli balıkçılık faaliyetleri için yeterli hareket alanı sağlanıyor. Balıkçılar uygun ölçülerdeki kayıklarıyla balık yetiştiriciliği yapabiliyor ve avlanabiliyorlar. 

Güneş panelleri, yüzey buharlaşmasını da azaltıyor ve su kaynaklarının korunmasına yardımcı oluyor. Santral, panellerin gölgesinde hem balıkların doğal beslenme süreçlerine katkı yapan, hem de uygun kuluçka ortamı sağlayan bir balık yaşam alanı oluşturuyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler