1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Güneş santrali altında yetiştiricilik: Agrivoltaik tarım

Güneş santrali altında yetiştiricilik: Agrivoltaik tarım

Çinli internet şirketi Baofeng, 107 dönüm alanda kurulu güneş santralinin altında gojiberry yetiştiriyor. Tesis, çevredeki bitki örtüsünü ve hayvan varlığını da canlandırdı.

Güneş santrali altında yetiştiricilik: Agrivoltaik tarım

Hal Postası - Çinli internet şirketi Baofeng, 107 dönüm alanda kurulu güneş santralinin altında gojiberry yetiştiriyor. Tesis, çevredeki bitki örtüsünü ve hayvan varlığını da canlandırdı.

Çin Halk Cumhuriyeti merkezli internet şirketi Baofeng Group, Sarı Nehir kıyısında inşa ettiği güneş enerjisi santralinin (GES) gölgesi altında gojiberry yetiştiriyor. 640MW kurulu güçteki tesis, fotovoltaik güneş panellerine atıfla “agrivoltaik tesis” olarak tanımlanıyor. 

ÇÖL ŞARTLARINDA EKOLOJİYİ CANLANDIRDI

Yarı çöl koşullarına sahip geniş ve çorak bir alanda kurulan tesis, önce yonca ekilerek ıslah edilmeye çalışıldı. İnşaatın tamamlanmasının ardından 290cm yüksekliğe kurulan 13.000 adet güneş panelinin gölgesi altında gojiberry dikildi. GES tesisinin kurulduğu arazi çok az yağış alan, çorak bir alan. Ancak santralin gölgesi sayesinde bölgedeki buharlaşma %30 ile %40 arasında azaldı. Buna balı olarak da doğal bitki örtüsü %85 oranında gelişti ve yayıldı. 

Panellerin gölgesi, gojiberrylerin sağlıklı büyümesini sağlarken, çöl şartları altındaki bitki örtüsünü (flora) ve hayvan varlığını (fauna) arttırdı ve çeşitlendirdi. Tesisin inşaatıyla beraber arazi ve çevresindeki bölgede serçe, tavşan ve sülün popülasyonu öneli ölçüde arttı. 

ABD VE ALMANYA’DA DA YOĞUN İLGİ VAR

Benzer tesislerin kurulması konusu başka ülkelerde de yoğun ve pahalı araştırmalara konu oluyor. ABD’de agrivoltaik tesis projelerinin marul ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra patates, turp, pancar ve havuç gibi kök mahsullerle; hatta chiltepin biber, jalapeno ve çeri domates ile de kurulabileceği tespit edildi. ABD’de çilek, yaban mersini, ahududu ve böğürtlen bitkileriyle agrivoltaik tesis araştırmaları yapılıyor. 

Araştırmacılar, agrivoltaik tesislerin mısır bitkisi veya bodur meyvecilikle beraber düşünülmesinin zor olduğunda hemfikir. Ancak agrivoltaik tesislerin bazı bitki türlerinde, geleneksel tarım yöntemlerine göre verimliliği 3 kata kadar artırma ihtimali var. Üstelik böyle bir tesiste güneş yanıklığı, nem kaybı ve çatlama gibi güneşe dayalı zararlar da en aza indirilmiş oluyor. 

Almanlar da agrivoltaik sistemler üzerinde çalışıyorlar. Alman yenilenebilir enerji şirketi BayWa ile onun Hollanda merkezli bağlı ortaklığı GroenLeven, Hollanda’da pilot agrivoltaik enerji projesi olarak 5 ayrı tesiste yaban mersini, kırmızı kuş üzümü, ahududu, çilek ve böğürtlen yetiştiriyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler