1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Gümüşhane çilekten 3 milyon lira kazanacak

Gümüşhane çilekten 3 milyon lira kazanacak

Üreticiler, Gümüşhane’de 96 dönüm alanda üretilen çilekten 3 milyon liralık hasılat elde etmeyi bekliyor.

Gümüşhane çilekten 3 milyon lira kazanacak

Hal Postası - Üreticiler, Gümüşhane’de 96 dönüm alanda üretilen çilekten 3 milyon liralık hasılat elde etmeyi bekliyor.

Gümüşhane'de son yıllarda alternatif ürün olarak üretimi yapılan çilekte, bu yılın son ürünleri hasat ediliyor. 96 dönüm alanda üretilen çilekten, üreticiler 3 milyon liralık hasılat elde etmeyi öngörüyor.

ÇİLEK ÜRETİM ALANLARI %300 ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2020 yılında çilek üretim alanları, bir önceki yıla göre yüzde 300 oranında arttı.

Gümüşhane’nin Köse ilçesinde bu yıl 25 dönüm alanda kurulan çilek bahçelerinde incelemelerde bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Edip Birşen, çilek tarımını geliştirmek amacıyla uygulamaya koyulan Çilek Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi hakkında bilgi verdi.

2020 yılı üretim sezonunda Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) desteği ile 66 dekar alanda 58 üreticiye 326 bin adet sertifikalı Albion çeşidi çilek fidesi dağıtımını yaptıklarını ifade eden Birşen, Malç naylonu ve damlama sulama sistemi kurulu modern kapama bahçeleri tesis ettiklerini söyledi.

190 TON ÇİLEK ELDE EDİLDİ

Birşen konuyla ilgili, “Geçen yıl 29 dekar alanda yapılan çilek üretimi bu yıl üç kat artarak 96 dekar alanda yapıldı. 190 ton çilek elde edildi. Bu miktar ilimize 3 milyon lira ekonomik katkı sağlayacaktır” dedi.

İlaç kullanmadan üretilen çileklerin kilogramı ise 10 ila 15 liradan alıcı buluyor.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler