1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gümrüklerde tarım ticaretini durduracak karar: ZKM arazisi vakfa devredildi!

Gümrüklerde tarım ticaretini durduracak karar: ZKM arazisi vakfa devredildi!

İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü’nün kullandığı yaklaşık 10 dekarlık araziyi devralan vakıf, ZKM’ye ait laboratuvarın acilen boşaltılmasını istedi.

Gümrüklerde tarım ticaretini durduracak karar: ZKM arazisi vakfa devredildi!

Hal Postası - İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü’nün kullandığı yaklaşık 10 dekarlık araziyi devralan vakıf, ZKM’ye ait laboratuvarın acilen boşaltılmasını istedi.

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, Türkiye’nin en gelişmiş ve son teknolojiyle donatılmış tek laboratuvarı olan İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü (ZKM) laboratuvarının, arazisinin bir vakfa devredilmesinden dolayı acilen başka bir yere taşınmak istenmesine tepki gösterdi.

Akcan, laboratuvarın altyapı çalışması yapılmadan taşınmak istenmesinin hem laboratuvarın ekipmanlarına büyük zarar vereceğini hem de İstanbul gümrüklerinde tarım ticaretinin 2-3 ay durmasına neden olacağını belirtti. Akcan, laboratuvarın sağlıklı bir şekilde başka bir yere taşınması için en az 3 ay süreye ihtiyaç duyulacağını ifade etti.

SEKTÖRÜN %80’İ KURUM'A BAĞLI

TÜRKTOB Yönetim Kurulu adına yazılı açıklama yapan Savaş Akcan, ZKM’nin tohumculuk sektörü açısından önemini vurguladı. Akcan; tohum, fidan, fide ve süs bitkileri ithalat ve ihracatında bitki koruma analiz ve kontrol işlemlerinin yaklaşık yüzde 80'inin ZKM tarafından yapıldığını kaydetti. Akcan, “Bu kurumun çok kısa bir süre bile hizmet veremeyecek olması sektörümüzü çok olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Kaldı ki, 2-3 ay gibi bir süre bile sektörümüzde büyük mağduriyetlere sebep olacaktır” ifadesini kullandı.

Savaş Akcan, bu nedenle ZKM’nin bulunduğu 10 dekarlık alanın Müdürlüğe geri tahsis edilmesini ya da yeni tahsis edilen alanda kendi inşaatlarını ve altyapısını oluşturuncaya kadar 1-1,5 yıl olduğu yerde hizmet vermesi gerektiğini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler