1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Gümrük vergisinde gerçek durum: Muz ithalatı zorlaştı

Gümrük vergisinde gerçek durum: Muz ithalatı zorlaştı

Bazı tarım ürünlerinde gümrük vergisi oranlarının değişmesi, üreticinin kafasını karıştırdı. Ancak muz dahil, vergi oranı düşen ürünlerin çoğunda aslında ithalat zorlaştı. 

Gümrük vergisinde gerçek durum: Muz ithalatı zorlaştı

Hal Postası - Bazı tarım ürünlerinde gümrük vergisi oranlarının değişmesi, üreticinin kafasını karıştırdı. Ancak muz dahil, vergi oranı düşen ürünlerin çoğunda aslında ithalat zorlaştı. 

Geçtiğimiz günlerde bazı tarım ürünlerinde gümrük vergisi oranlarını değiştiren iki Cumhurbaşkanlığı Kararı yayınlandı. Çok sayıda ürünün gümrük vergisi oranlarını değiştiren kararlar, medyada da çok farklı şekillerde yorumlandı. 

Bazı haberlerde gümrük vergilerinin düşürüldüğü ve yerli üretici aleyhine ithalatın ucuzlatıldığı yorumları yapıldı. Aşağıda da okuyacağınız gibi, bu haberleri yapanlar, ne yazık ki yanıldılar. 

VERGİ DÜŞTÜ TKF GETİRİLDİ

Bazı haberler ise şunu yazdılar; gümrük vergileri düşülürken aynı ürünlere Toplu Konut Fonu (TKF) ödeme mecburiyeti getirildi ve ithalatçı açısından maliyetleri değiştirmeyen bir noktada tutuldu. Hatta bazı ürünler için ithalatın zorlaştığı söylenebilir. 

Mesela kurutulmuş sebzeler, sert kabuklu meyveler, sarımsak ve muzun gümrük vergileri indirildi. Aynı ürünlere gümrük vergisinde yapılan indirimin biraz üzerinde TKF ödeme mecburiyeti getirildi. Kurutulmuş sebzelerde 440 Euro/ton; ceviz için 300 Euro/ton; sarımsak için 500 Euro/ton; muz için 830 Euro/ton TKF kondu. 

Çay, maya, çikolata, lokum, sakız, makarna, ekmek, pasta ve kek gibi çok sayıda işlenmiş gıda ürününe de yüzde 4,3 ila yüzde 20 oranında ilave gümrük vergileri kondu. Siyah çay için 4.240 Euro/ton; yeşil çay için 10.310 Euro/ton; ayçiçeği için ise 240 Euro/ton TKF uygulanacak. 

Bütün bu ürünlerde indirilen gümrük vergileri ile uygulanan TKF birbirini dengeler nitelikteydi. 

ÜRETİCİDEN KARŞILAŞTIRMALI MUZ FİYATI HESABI

Muz örneğinde Alanyalı muz üreticisi Ahmet Cebeci’nin yaptığı hesaba göz atalım; Ocak ayında Dolar kuru 6,80 iken; gümrükte 0,70 Dolar olan muzun TL bazında fiyatı 4,76 liraya denk geliyordu. Yüzde 145 oranındaki gümrük vergisi de ilave edilince, ithal muz pazara 11,70 liradan çıkabiliyordu. 

Kur dengesinin ve fiyatların aynı kaldığını farz ederek yeni vergi oranını hesaba kattığımızda ise; gümrükte 4,76 lira, yüzde 7 gümrük vergisi 0,33 lira ve 6,90 lira TKF; ithal muzun fiyatı 11,99 liraya denk geliyor. 

İTHAL MUZUN FİYATI 22 KURUŞ ARTTI

Yani ithal muzun fiyatında 0,22 kuruş artış gerçekleşmiş. Yani çok az da olsa muz ithalatı zorlaşmış, pahalanmış. Demek ki gümrük vergisi oranı düşse bile ithalatı kolaylaştıran bir durum yok ortada. Muz üreticisinin panik yapmasına gerek yok.  

ÖYLEYSE VERGİYİ İNDİRİP TKF GETİRMENİN ANLAMI NE?

Peki, öyleyse günün sonunda fiyatlarda değişiklik yaratmayan bu kararlar neden alındı?

Onu da Anamur Ziraat Odası ve Anamur Muz Üreticileri Birliği’nin (MuzBir) ortaklaşa yayınladıkları basın bildirisinden öğrenelim. 

Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş ve MuzBir Başkanı Feyzi Türkay, muzda gümrük vergilerinin düşürüldüğü yönünde yapılan haberlerin açıkça yalan olduğunu söyleyen bir bildiri yayınladılar. 

ANAMUR ZİRAAT ODASI VE MUZBİR KARARI DESTEKLİYOR

Bildiride, vergi oranlarındaki değişikliklerin ithalatçı şirketlerin devlete yatırdıkları vergileri fatura ibrazı yoluyla ve mahkeme kanalıyla geri almalarını önlemek için yapıldığı öne sürüldü. 

Bildiri şu ifadelere yer verildi, “İthal ürünlerde alınan kararlar, ithalatçı firmalar tarafından zaman zaman özellikle ithal muzda delinmeye çalışılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda ithalatçı firmalar mahkeme kararları çıkararak, devlete yatırdıkları vergileri geriye almakta idiler. Bu uygulamayı önlemeye yönelik olarak hükümetimiz tarafından alınan bir kararla, 08 Mayıs 2020 tarihinde bir değişiklik yapılmış, gözetim uygulamasına geçilmiş ve koli başına alınan referans fiyat kaldırılarak, ton başına vergi getirilmişti.” 

KURNAZLARIN OYUNUNU BOZAN YERİNDE BİR KARAR

“Şu anki alınan karar ise devletimizi ve üreticilerimizi korumak, yatırdıkları vergileri mahkeme kararı ile geriye alan ithalatçı firmaların oyununu bozmak için alınan çok doğru ve yerinde bir karardır. Alınan bu kararla gümrük vergisi nispi %7 ve maktu ton başına 830 Euro olarak uygulanmaya başlayacaktır ve düşük fatura beyanı sonrası mahkeme süreci ile ödenen vergilerin, ithalatçılar tarafından geri alınmasının önüne geçilecektir. Böylece üreticilerimiz ve dürüst tüccarlarımız korunacak, haksız rekabet ortamı oluşması ve devletimizin zarar etmesi engellenecektir.”

Üreticilerin tedirgin olmasına gerek olmadığını söyleyen bildiride, bütün çiftçiler daha çok yerli üretim yapmaya davet edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler