1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gübretaş, model üretim alanlarındaki hasatları tamamladı

Gübretaş, model üretim alanlarındaki hasatları tamamladı

Gübretaş, Yozgat’taki şekerpancarı ve Şanlıurfa’daki mısır model üretim alanlarıyla 2020 yılının tüm hasatlarını tamamladı.

Gübretaş, model üretim alanlarındaki hasatları tamamladı

Hal Postası - Gübretaş, Yozgat’taki şekerpancarı ve Şanlıurfa’daki mısır model üretim alanlarıyla 2020 yılının tüm hasatlarını tamamladı.

Türkiye’nin 29 farklı noktasında 16 farklı bitkisel ürün için model üretim alanı uygulaması gerçekleştiren Gübretaş, Yozgat’taki şekerpancarı ve Şanlıurfa’daki mısır model üretim alanlarıyla, 2020 yılının tüm hasatlarını tamamladı.

YOZGAT’TA 2 KAT VERİM

Gübretaş’ın Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde kurduğu model üretim alanında, Nisan ayından beri yürütülen bitki besleme çalışmaları sonucunda, yüksek polar oranına sahip şekerpancarı hasat edildi.

Hasat sonuçlarını değerlendiren Gübretaş Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, Yozgat’taki şekerpancarı uygulamasında Türkiye ortalamasının 2 katına yakın verime ulaşıldığını açıkladı. Yumaklı; Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2019 verilerine göre, şekerpancarı verim ortalamasının 5.832 kg/da’dan, 10.800 kg/da’a çıktığını vurguladı. Türkiye genelinde 17 olan polar oranı da 20’ye yükselmiş oldu.

ŞANLIURFA’DA MISIR VERİMİ ARTTI

2020 yılının son model alan hasatlarından biri de Şanlıurfa’da yapıldı. Bölge ortalamasının 1.150 kg/da civarında olduğu Akçakale ilçesinde, 2. ürün danelik mısır için yapılan uygulamada 1.376 kg/da verim alındı. Bu sonuçla, model alandan bölge ortalamasının yüzde 20 ve Türkiye geneli verim ortalamasının yüzde 32 üzerinde ürün elde edilmiş oldu.

Gübretaş, 2021 yılında da model üretim alanlarında üretim yapmaya devam edecek.

Önceki ve Sonraki Haberler