1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Gübre fiyatları bir ayda ortalama %6,8 zamlandı

Gübre fiyatları bir ayda ortalama %6,8 zamlandı

Amonyum sülfat ve magnezyum sülfat dışındaki gübrelerin fiyatları Eylül ayı başından bu yana ortalama %6,8 oranında zamlandı. 

Gübre fiyatları bir ayda ortalama %6,8 zamlandı

Hal Postası - Amonyum sülfat ve magnezyum sülfat dışındaki gübrelerin fiyatları Eylül ayı başından bu yana ortalama %6,8 oranında zamlandı. 

Döviz kurlarındaki artış, petrol ve kimyasal ürün piyasalarını etkiledi. Gelişmeler gübre fiyatlarına da zam olarak yansıdı. Bitkisel üretimde en çok kullanılan gübrelerin fiyatları bir ay içinde ortalama %6,8 oranında zamlandı. Buna göre Hal Postası'nın aylık düzenli olarak yayınladığı güncel gübre fiyatları, 04 Kasım 2020 tarihi itibarıyla tablodaki gibi oldu. 

gubre-fiyatlari3.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAM ORANI 3,2 İLE 9,5 ARASINDA DEĞİŞTİ

Zam oranları gübrenin türüne göre %3,2 ile %9,5 arasında değişti. Geçen ay 3,10TL/kg olan 18/46/0 NPK, bu ay 3,2TL/kg oldu. Geçen ay 2,1TL/kg olan NPK 20/20/0 gübresi ise 2,3TL/kg olarak fiyatlandı. 

GÜBRETAŞ BAYİLERİNE MAL SEVKİYATINI DURDURDU

Döviz kurlarındaki artışa dayalı olarak gübre piyasalarında alışılmadık gelişmeler de yaşandı. Milli Gazete’nin tarımdanhaber.com sitesinden aktardığı habere göre; Türkiye’nin en büyük gübre tesislerinden bazılarının sahibi olan ve yurt dışında da gübre fabrikaları bulunan Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki Gübretaş, kur artışlarına dayalı tedbirler kapsamında 30 Ekim 2020 tarihinden bu yana bayilerine gübre sevkiyatını durdurdu. 

Elbette gübre temin eden çok sayıda şirket mevcut. Ancak yine de Gübretaş ölçeğindeki bir işletme gübre tedarikine verdiği arayı uzatırsa, gübre fiyatlarındaki yukarı yönlü değişim artarak devam edebilir.  

* Fiyatlar çiftçi (bayi satış) fiyatlarıdır. Gübre fiyatları, satış noktasının gübre üretim tesisine olan mesafesine ve sürüm miktarına göre değişiklik gösterebilmektedir. 

Hal Postası

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler