1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gıdalarda taklit ve tağşiş yapana sektörden men

Gıdalarda taklit ve tağşiş yapana sektörden men

Taklit ve tağşiş ürünler üreten veya ithal eden işletmeler, 5 yıldan 10 yıla kadar sektörden men edilecek.

Gıdalarda taklit ve tağşiş yapana sektörden men

Hal Postası - Taklit ve tağşiş ürünler üreten veya ithal eden işletmeler, 5 yıldan 10 yıla kadar sektörden men edilecek.

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun ile, taklit ve tağşiş yapılmış ürünlerin işleme tabi tutulması ve piyasaya arz edilmesi yasaklanıyor. Uygulama; Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu çerçevesinde yapılacak.

Yapılan düzenlemeyle, taklit ve tağşiş gıdalar, masrafları sorumlusuna ait olmak üzere piyasadan toplatılacak ve mülkiyeti kamuya geçirilerek imha edilecek. Bu gıdaları üreten, ithal eden, kendi adı veya ticari unvanı altında piyasaya arz eden gıda işletmecilerine, 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 1.000 günden 5.000 güne kadar adli para cezası verilecek. Fiilin 3 yıl içinde tekrarlanması durumunda, gıda işletmecisi 5 yıldan 10 yıla kadar gıda sektörü faaliyetinden men edilecek.

2 MİLYON LİRAYA KADAR CEZA VAR

Taklit veya tağşiş yapılan gıda veya yemleri üreten işletmecilere 50 bin liradan; izlenebilirliğini sağlamadan piyasaya arz eden perakende gıda veya yem işletmecilerine ise 5 bin liradan az olmamak ve 500 bin lirayı geçmemek kaydıyla, para cezası kesilecek.

Aynı suçu 3 yıl içinde ikinci kez tekrarlayan gıda veya yem işletmecisine ise 200 bin liradan az, 2 milyon liradan fazla olmamak kaydıyla idari para cezası verilecek.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler