1. HABERLER

  2. SOFRA

  3. Gıda paketlerinde glutensiz ürün uyarısı kalktı

Gıda paketlerinde glutensiz ürün uyarısı kalktı

Gıda paketleri üzerinde mevzuat gereği yazılan ‘glutensiz’ ve ‘çok düşük glutenli’ uyarıları artık kullanılmayacak.

Gıda paketlerinde glutensiz ürün uyarısı kalktı

Hal Postası - Gıda paketleri üzerinde mevzuat gereği yazılan ‘glutensiz’ ve ‘çok düşük glutenli’ uyarıları artık kullanılmayacak.

Türk Gıda Kodeksi Gluten İntoleransı Olan Bireylere Uygun Gıdalar Tebliği bugün itibarıyla yürürlükten kaldırıldı. 

Gluten İntolerans İnsanlara Uygun Gıda Maddelerinin Bileşimi ve Etiketlenmesi ile ilgili Avrupa Birliği Komisyon Tüzüğüne paralel olarak hazırlanan Tebliğ, gluten intoleransı olan bireylerin özel beslenme ihtiyaçlarının sağlanması için özel olarak formüle edilen, işlenen veya hazırlanan özel beslenme amaçlı gıdaların tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretim özelliklerini düzenliyordu.

Yürürlükten kaldırılan Tebliğ, buğday, arpa, yulaf, çavdar veya bunların melez çeşitlerinden elde edilen gıdalardaki gluten miktarı sınırlarını; bu gıdaların ambalaj ve etiket şartlarını düzenliyordu. 

GLUTENSİZ GIDALAR NASIL ELDE EDİLİYOR?

Gluten intoleransı bulunan bireyler buğday, arpa, yulaf ve çavdar ürünleriyle beslendiklerinde çeşitli komplikasyonlar yaşıyor. Glutensiz veya düşük glutenli ürünler elde etmek için melezleme yoluyla ıslah edilen hibrit buğday, arpa, yulaf ve çavdar çeşitleri geliştiriliyor. Bu hibrit çeşitlerden elde edilen ürünler de özel işlemlerden geçirilerek, glüten intoleransı bulunan bireylerin tüketimine sunuluyor. 

PESTİSİT KALINTILARI

Tebliğ’de ürünlerdeki pestisit kalıntı miktarları da Türk Gıda Kodeksi Pestisit Kalıntıları Yönetmeliği’nde yer alan hükümlere uygun şekilde, ürün ambalajındaki etiketlerde belirtiliyordu. Şu durumda bu hüküm de yürürlükten kalktı. 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler