1. HABERLER

 2. SANAYİ

 3. Genetiği değiştirilmiş yemlik 4 soya ve 1 mısıra ithalat izni

Genetiği değiştirilmiş yemlik 4 soya ve 1 mısıra ithalat izni

Tarım ve Orman Bakanlığı, ithalat izni süresi biten genetiği değiştirilmiş 5 mısır çeşidi yerine, hayvan yemlerinde kullanılmak üzere genetiği değiştirilmiş 4 yeni soya çeşidi ile bir mısır çeşidine 10’ar yıllık ithalat izni verdi. 

Genetiği değiştirilmiş yemlik 4 soya ve 1 mısıra ithalat izni

Hal Postası - Tarım ve Orman Bakanlığı, ithalat izni süresi biten genetiği değiştirilmiş (GD) 5 mısır çeşidi yerine, hayvan yemlerinde kullanılmak üzere genetiği değiştirilmiş 4 yeni soya çeşidi ile bir mısır çeşidine 10’ar yıllık ithalat izni verdi. 

Tarım ve Orman Bakanlığı, Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) niteliği taşıyan 5 mısır çeşidinin 10’ar yıllık ithalat izinlerini sona erdirdi. İthalat izinleri iptal edilen mısır çeşitleri; Lepidoptera takımına ait bazı mısır zararlılarına dayanıklılık sağlayan genler ile glifosat etken maddeli herbisitlere1 tolerans sağlayan2 genlere sahipti. 

İthalat izni sona erdirilen yemlik mısır çeşitlerinin ticari adları, aşağıdaki listedeki gibi bildirildi.

 • DAS1507xNK603
 • NK603xMON810
 • MON89034xNK603
 • 59122x1507xNK603
 • MON88017xMON810

4 YENİ GD SOYA ÇEŞİDİ İLE BİR YENİ GD MISIR ÇEŞİDİ İTHAL EDİLECEK

Bakanlık, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği’nin (BESD-BİR) başvurusu üzerine ve ithalat izni iptal edilen mısır çeşitleri yerine hayvan yemi üretiminde kullanılması için 3 yeni genetiği değiştirilmiş soya çeşidi ile bir adet genetiği değiştirilmiş mısır çeşidine, 10 yıl geçerli olacak şekilde ithalat izni verdi. 

Bakanlık HRP Dış Ticaret AŞ’nin başvurusuna istinaden, genetiği değiştirilmiş bir soya çeşidine de hayvan yemi üretiminde kullanılması için 10 yıllık ithalat izni verdi. 

10’ar yıllığına ithalat izni verilen soya çeşitleri ile bir mısır çeşidinin ticari adları ve genetik özelliklerinin amacı ise şöyle sıralandı:

 • DAS-40278-9 (Mısır): Fenoksioksin herbisitine tolerans; ariloksipropionat (AOPP) asetilkoenzim A karboksilaz (ACCaz) inhibitör herbisitine dayanım. 
 • A2704-12 (Soya): Glifosat amonyum herbisitine tolerans. 
 • MON40-3-2 (Soya): Glifosat herbisitine tolerans.
 • MON89788 (Soya): Glifosat herbisitine tolerans.
 • DAS-44406-6 (Soya): Glifosat ve glufosinat herbisitlerine tolerans.

HAYVAN YEMİ GDO’LAR TÜRKİYE’DE UZUN SÜREDİR SERBEST

Türkiye’de Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan onaylı genetiği değiştirilmiş ürünlerin hayvan yemi olarak ithalatı, uzun süredir serbest. Bu kapsamda sanayicilerin talepleri Bakanlıkça değerlendirilerek onaylanabiliyor.

Karar kapsamında bu ürünler, sadece hayvan yemi olarak veya hayvan yemi üretiminde hammadde olarak kullanılabilecek. Ürünlerin ithalat, işleme ve paketleme aşamalarında GDO’lu olduğuna yönelik etiketleme kurallarına da uyulması gerekecek.

 

1Herbisit: yabancı ot ilacı; ot öldürücü kimyasal.

2Herbisit toleransı veren genler sayesinde; yabancı otları öldürmek için kullanılan herbisitler soya veya mısır bitkisine zarar veremiyor.  

Önceki ve Sonraki Haberler