1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gen bankalarında 115 bin tohum korunuyor

Gen bankalarında 115 bin tohum korunuyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, yerel bitkilere ait yaklaşık 115 bin tohumu gen bankalarında muhafaza ediyor.

Gen bankalarında 115 bin tohum korunuyor

Hal Postası - Tarım ve Orman Bakanlığı, yerel bitkilere ait yaklaşık 115 bin tohumu gen bankalarında muhafaza ediyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, gen kaynaklarını gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurduğu gen bankalarında, yerel bitkilere ait yaklaşık 115 bin tohumu muhafaza ediyor. Gen bankalarında korunması amacıyla çiftçiler ve vatandaşlar tarafından da 1.000'i aşkın bitki tohumu bağışlandı.

9.500 CANLI ÖRNEK MUHAFAZA EDİLİYOR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “İzmir'de bulunan Ulusal Gen Bankası ile Ankara'da bulunan Türkiye Tohum Gen Bankası'nda, uluslararası gen bankası standartları doğrultusunda çalışmalar yapıyoruz. Yerel çeşitlerin, kültür bitkilerinin, bunların yabani akrabalarının ve endemik bitkilerin dokümantasyonu, muhafazası, üretim yenilemesi ve karakterizasyonu konularında faaliyetler yürütüyoruz” dedi.

Gen bankalarında yaklaşık 115 bin tohumun korunduğunu belirten Pakdemirli, İzmir'de bulunan Ulusal Gen Bankası’nda 3 bin 339 türe ait yaklaşık 55 bin 429 tohum örneğinin; Ankara'da bulunan Türkiye Tohum Gen Bankasında ise 1.127 türe ait yaklaşık 59 bin 919 tohum örneğinin bulunduğunu ifade etti. Ayrıca, 18 Arazi Gen Bankası'nda da 107 türe ait yaklaşık 9 bin 500 canlı örnek muhafaza ediliyor.

UZUN YILLAR SAKLANABİLİYOR

Bakanlığa, yerel bitki çeşitlerine ait 1.000'i aşkın tohum bağışlandığını da söyleyen Pakdemirli “Gen bankalarımızda muhafaza edilen tohumlar toplandığı andaki genetik yapısını koruyarak uzun yıllar saklanabiliyor. Gen bankalarıyla bugün ya da gelecekte ihtiyaç duyulan genlerin, doğal ya da yapay etkenlerle erozyona uğramadan korunmasını hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Gen bankasında saklanan tohumların ileri biyoteknolojik yöntemlerle ıslah çalışmalarında etkin olarak kullanılması için araştırma projelerine destek verdiklerini de vurgulayan Bakan Pakdemirli, yapılan ıslah çalışmaları ile küresel iklim değişikliğinden etkilenmemek için biyotik ve abiyotik stres koşullarına dayanıklı çeşitler geliştirdiklerini de sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler