1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gaziantep'te Covid-19 denetimlerinde 55 işletme kapatıldı

Gaziantep'te Covid-19 denetimlerinde 55 işletme kapatıldı

Gaziantep’te hijyen kurallarına uymayan, Covid-19 tedbirlerine hassasiyet göstermeyen 55 işletme kapatıldı, 2,5 milyon liranın üzerinde ceza kesildi.

Gaziantep'te Covid-19 denetimlerinde 55 işletme kapatıldı

Hal Postası - Gaziantep’te hijyen kurallarına uymayan, Covid-19 tedbirlerine hassasiyet göstermeyen 55 işletme kapatıldı, 2,5 milyon liranın üzerinde ceza kesildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı denetim ekipleri İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep'te Covid-19 tedbirleri kapsamında gıda işletmelerine yönelik denetimler gerçekleştirdi.

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca'nın da katıldığı İstanbul'daki denetimlerde ekipler; işletmelerin mutfak, dolap ve depolama alanlarında incelemelerde bulundu. Karaca, İstanbul'un 39 ilçesinde 800 farklı ekiple denetimlerin sürdüğünü ifade ederek, “Biz denetimlerimizi 7/24 esasıyla gerçekleştiriyoruz. Buna rağmen işletmelerde vatandaşlarımız bir eksiklik ya da sıkıntı gördüklerinde bize haber verirlerse bunların giderilmesi için elimizden geleni yaparız” dedi.

Denetimler sırasında hijyen, depolama ve doğru gıda kullanımı açısından eksikleri bulunan bir işletmeye, eksiklerini gidermesi için 15 gün süre verildi. Bir lokantaya da mutfak kısmının gıda hazırlamaya uygun bulunmaması nedeniyle idari para cezası uygulandı.

ANKARA'DA EYLÜL AYINDA 70 BİN DENETİM YAPILDI

Ankara Tarım ve Orman Müdürü Bülent Korkmaz yaptığı açıklamada, Ankara genelinde bu yıl Eylül sonu itibarıyla 70 bin denetim gerçekleştirildiğinin bilgisini verdi. Korkmaz, “Bu denetimlerde 2 bin 500 üründen numune alındı, 208 üründe olumsuzluk tespit edildi. Gerek ürünlerin olumsuz çıkması gerek işletmelerin asgari hijyen ve temizlik koşullarına uymaması sebebiyle Ankara'daki gıda işletmelerine bu yıl içinde 5 milyon lira idari para cezası uygulandı” dedi.

İZMİR'DE 65 BİN GIDA DENETİMİ

İzmir Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen'in katılımıyla yapılan İzmir'deki denetimlerde, Karşıyaka ilçesindeki gıda işletmelerinde sosyal mesafe, hijyen ve maske kullanımı zorunluluğuna uyulup uyulmadığı kontrol edildi.

İl genelinde denetimlerin sürekli gerçekleştiğini vurgulayan Özen, İzmir’de yaklaşık 45 bin işletmenin olduğunu, bugüne dek 65 bin gıda denetimi gerçekleştirdiklerini ifade etti.

GAZİANTEP'TE 55 İŞLETME KAPATILDI

Gaziantep'te de, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerinden oluşan 100 kişilik ekip kentteki fırın, lokanta, kafeterya gibi gıda işletmelerinde Covid-19 tedbirleri çerçevesinde denetimler gerçekleştirdi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan yaptığı açıklamada, Mart ayından itibaren 35 bin 600 işletmede denetim yapıldığını belirtti.

Yapılan kontroller neticesinde pide fırınları, restoranlarla ilgili salgın sürecinde hijyen kurallarına uymayan, kendini yenilemeyen, Covid-19 tedbirlerine hassasiyet göstermeyen 55 işletmenin kapatıldığı, toplamda 2,5 milyon liranın üzerinde ceza işlemi uygulandığı açıklandı.

Önceki ve Sonraki Haberler