1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Fransa soya ithalatını azaltmak için ekim alanını %40 genişletiyor

Fransa soya ithalatını azaltmak için ekim alanını %40 genişletiyor

Fransa, Güney Amerika'dan ithal ettiği soya fasulyesine bağımlılığı azaltmak için, 2022'den itibaren protein açısından zengin mahsullerin ekildiği arazileri yüzde 40 genişletmeyi hedefliyor.

Fransa soya ithalatını azaltmak için ekim alanını %40 genişletiyor

Hal Postası - Fransa, Güney Amerika'dan ithal ettiği soya fasulyesine bağımlılığı azaltmak için, 2022'den itibaren protein açısından zengin mahsullerin ekildiği arazileri yüzde 40 genişletmeyi hedefliyor.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, çiftlik hayvanlarını beslemek için her yıl ağırlıklı olarak Güney Amerika’dan milyonlarca ton soya fasulyesi ve soya küspesi ithal ediyor. Fransa Tarım Bakanlığı ise, soya ithalatını azaltmak için 2022’den itibaren protein bazlı mahsullerin ekim alanlarını yüzde 40 genişletme kararı aldı. Bu büyüme kararı, 2023 yılında fazladan 400 bin hektarlık alanda hasat yapılacağı anlamına geliyor.

AB verilerine göre, 1 Temmuz-25 Kasım arasında Fransa, 950 bin ton soya küspesi ve 200 bin ton soya fasulyesi ithal etti.

Fransa, çiftçileri protein mahsullerine daha fazla arazi ayırmaya teşvik etmek için 2 yıl boyunca 100 milyon Avro yatırım yapacak. Teşvik edilecek protein bazlı mahsuller arasında soya fasulyesi, bezelye, mercimek, nohut ve fasulye yer alıyor.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler