1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Fransa glifosat kullanmayı bırakan çiftçilere 2 bin 500 Avro destek verecek

Fransa glifosat kullanmayı bırakan çiftçilere 2 bin 500 Avro destek verecek

Fransa’da, yabani otları öldürmek amacıyla glifosat kullanımını bırakacak çiftçilere 2 bin 500 Avro maddi destek verilecek.

Fransa glifosat kullanmayı bırakan çiftçilere 2 bin 500 Avro destek verecek

Hal Postası - Fransa’da, yabani otları öldürmek amacıyla glifosat kullanımını bırakacak çiftçilere 2 bin 500 Avro maddi destek verilecek.

Fransa Tarım Bakanlığı; Cumhurbaşkanı Macron'un yabani ot öldürücünün kullanımını yasaklamak için başarısız olduğunu söylemesinin ardından, Fransa'nın glifosat kullanımını durdurmayı kabul eden çiftçilere maddi yardımda bulunacağını açıkladı.

İlk olarak, Monsanto’nun ürettiği RoundUp markası altında geliştirilen glifosat, kansere neden olduğu için 2015 yılından bu yana tartışmaların odak noktasında bulunuyor.

Fransa, 2021 yılı itibarıyla şarap, meyve bahçeleri ve tahıl mahsulleri gibi sektörlerde glifosat kullanımını durdurduğunu beyan eden çiftçilere 2 bin 500 Avroluk geçici bir vergi kredisi verecek. Ayrıca, çiftçilerin tarımsal ekipmanlarını değiştirmelerine yardımcı olmak için planlanan finansman da 215 milyon Avro’ya çıkarıldı.

Fransa Tarım Bakanlığı verilerine göre; bir tahıl çiftliğinde glifosat kullanımının durdurulması, brüt işletme karında yüzde 16'lık bir kayba yol açıyor. Bu da hektar başına 80 Avro’ya kadar ekstra maliyet anlamına geliyor.

BAYER ALEYHİNE 100 BİN DAVA

Alman ilaç şirketi Bayer, Monsanto'yu Haziran 2018'de 63 milyar dolara satın aldı. Monsanto’nun ürettiği RoundUp hakkında açılan davaların sorumluluğunu da devralan Bayer, böylece dünyanın en büyük tohum ve pestisit tedarikçisi oldu. Bayer, RoundUp aleyhine açılan yaklaşık 100 bin ayrı davayı çözmek için 13 milyar dolar bütçe ayırdı.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler