1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Foça’da enerji santraline tepki: Tarımı bitirir!

Foça’da enerji santraline tepki: Tarımı bitirir!

İzmir’in Foça ilçesine bağlı Yeniköy Mahallesi’nde yapılmak istenen Biyokütle Atık İşleme Tesisi’ne karşı eylem yapıldı.

Foça’da enerji santraline tepki: Tarımı bitirir!

Hal Postası - İzmir’in Foça ilçesine bağlı Yeniköy Mahallesi’nde yapılmak istenen Biyokütle Atık İşleme Tesisi’ne karşı eylem yapıldı.

İzmir’in Foça ilçesine bağlı Yeniköy Mahallesi’ndeki mera alanına yapılmak istenen Biyokütle Atık İşleme Tesisi’ne karşı eylem yapıldı. Bilirkişi incelemesi için bölgeye gelen ekiplere tepki veren yaklaşık 100 kişi; “İlçemiz turizm ve tarım kenti. Eğer bu tesis yapılırsa tarım biter, kirlilik artar” diyerek, tesisin yapılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Eyleme katılan vatandaşlara Foça Belediye Başkan Vekili Kenan Gülay, Foça Kent Konseyi Başkanı Özlem Temizel, Foça Çevre ve Kültür Platformu üyeleri ile çevreciler de destek verdi. Konuyla ilgili görüş bildiren Kenan Gülay, bölgeye enerji santrali yapılmaması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na karşı Foça Belediyesi olarak dava açtıklarını söyledi.

Yeniköy Mahallesi’nde bulunan yaklaşık 700 dönüm mera arazisinin içerisinde, 74 dönümlük bir bölüme Biyokütle Atık İşleme Tesisi kurulması için 2019 yılında Bakanlık tarafından onay verildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Foça Belediyesi’nin yaptığı itiraz sonucunda ise mahkeme, bölgeye bilirkişi gönderilmesine karar verdi.

Gediz havzasında bulunan bölgede, halkın büyük kısmı tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlıyor.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler