1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Finike portakalı yol inşaatına kurban gidecek

Finike portakalı yol inşaatına kurban gidecek

Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, ilçede portakal bahçelerini tehdit eden bölünmüş yol inşaatı planıyla ilgili çeşitli makamlara itirazlarını ilettiklerini ancak yasal düzenlemeler nedeniyle çaresiz kaldıklarını söyledi. 

Finike portakalı yol inşaatına kurban gidecek

Hal Postası - Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, ilçede portakal bahçelerini tehdit eden bölünmüş yol inşaatı planıyla ilgili çeşitli makamlara itirazlarını ilettiklerini ancak yasal düzenlemeler nedeniyle çaresiz kaldıklarını söyledi. 

Hal Postası ile görüşlerini paylaşan Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, projeden meclis üyesi iken haberdar olduğunu ve o günden beri itirazlarını dile getirdiğini ancak proje devlet projesi olduğu için belediyedeki imar süreçlerine tabi olmadığını söyledi. Böyle olunca da itirazların herhangi bir etkisi olamıyor. Mustafa Geyikçi ile dünyaca ünlü Finike portakalını tehdit eden yol projesi hakkında konuştuk.  

YASALAR MÜDAHİL OLMAMIZA İZİN VERMİYOR

Hal Postası: Sayın Başkan, izlediğimiz kadarıyla başından bu yana Finike-Kumluca bölünmüş yol projesine karşı durdunuz. Şimdiye dek bu projeyi durdurmak için neler yaptınız? 

Mustafa Geyikçi: Bu proje bir devlet projesi. Devletin yatırımı olduğu için; nasıl ki “Kanal İstanbul’u yapacağım” deniyorsa; bu da aynı onun gibi bir şey. Devlet “Ben bunu yapacağım” diyor. Yol projesini geçmişteki arkadaşlar planlamışlar, bu işi yapmışlar. Hatta 5000’lik planı 2017 yılı Aralık ayında işlemişler ve Büyükşehir’e yollamışlar. Karayollarının görüşü 2018 Şubat ayında geliyor. Koordinatlarıyla beraber. Demek ki burada planlanmış. Devlet yatırımı olduğu için proje direkt olarak plana işleniyor. Yani Belediye Meclisinin kabulüne gerek yok. Büyükşehir Meclisinin kabulüne gerek yok. Hem ilçe Belediyesi hem de Büyükşehir karayollarından gelen yazıyı işlemek zorunda. Ben bu planı; o zamanlarda karayollarında bir arkadaşımın işi vardı. O projeyi fark ediyor. O arkadaş, “Böyle bir yol var, haberin var mı?” diye bana söyledi. Ben Belediyede Meclis Üyesiydim. Buraya geldim İmar Müdürlüğüne sordum. Teyit ettim. O zamanda şiddetle karşı çıktım. 2019 yerel seçimlerinden sonra Büyükşehir Belediyesi’nde 25 binlik planda görülen yolun kaldırılmasını isteyip tepki gösterdim. Ancak Büyükşehir Belediyesi bürokratları planlanan yol projesinin karayolları uhdesinde olduğunu ve onların görüşleri doğrultusunda yol güzergahının plana işlenmesinin bir yasal zorunluluk olduğunu söylediler. 
Karayolları bölge müdürüne de bu yolun bölgeye büyük zarar vereceğini söyledim. Bölge Müdürü bu saatten sonra yapılacak hiçbir şey olmadığını, projenin planlandığını ve ödenek gelmesi durumunda hayata geçeceğini söyledi. Maalesef yasal zorunluluklar bizim buna müdahil olmamıza izin vermiyor. 

BİNLERCE HEKTAR TARIM ALANI YOK OLACAK

Hal Postası: Peki, projeye neden karşısınız? 

Mustafa Geyikçi: Öncelikle bu yol çok değerli Finike portakalının yetiştirildiği narenciye bahçelerinin tam ortasından geçecek şekilde projelendirilmiş. Birçok üreticinin bahçesi ikiye bölünüyor. 12 metre genişlikte planlanan yol binlerce hektar tarım alanını ve dolayısıyla narenciye bahçesini yok edecek. Tünellerin, köprülerin yapımı esnasında bölgede ciddi çevre sorunları yaratacak. Maalesef doğal dengeyi de bozacak. Yol arkeolojik ve doğal sit alanlarına da zarar verecek. 

TARIM ALANINDAN GEÇTİĞİ İÇİN RANT OLUŞTURMA ŞANSI YOK

Hal Postası: Sizce bu yol bölgede rant amaçlı yapılaşmaya da neden olur mu? 

Mustafa Geyikçi: Bu bölge tarım niteliği korunacak alandır. Bu soruyu şöyle cevaplayayım; yerel yönetimler yasasından sonra belde belediyeleri kapatıldı. Daha öncesinde tüm belde belediyeleri kendi imar planlarının revizyonlarını yapıp bitirmişti. Tüm mahallelerimiz Finike Belediyesine devredilince ortaya çıkan uyumsuzlukları gidermek amacıyla Meclis kararıyla 2016 yılında çalışma başlatıldı. Planlar birbirine entegre edildikten sonra 2017 yılında görüşülmesi için Büyükşehir Meclisine yollandı. Teknik olarak yol kenarları konut, iç kesimler de tarım niteliği korunacak alandır. Vatandaşlarımızın ruhsat alabilmesi için konut alanıyla tarım alanının birbirinden ayrılması yasal zorunluluktur. Burada konut alanıyla tarım alanları arasında 5 metrelik yaya yolları plana kondu. Bu bölünmüş yol projesinin geçtiği tüm alanlar tarım niteliği korunması gereken alanlar. Burada imar verme yetkisi yok. Yasal olarak bizim böyle bir tasarrufta bulunma hakkımız yok.  Bu yol projesi de Finike Belediyesinin projesi değil bakanlığın projesi. 

finike-portakali.jpg

 

MEVCUT SAHİL YOLUNUN GENİŞLETİLMESİ ALTERNATİF ÇÖZÜMDÜR

Hal Postası: Bu yolun alternatifi nedir, sizce? Yani proje iptal edilse ulaşım ihtiyacı için nasıl bir çözüm yolu önerirsiniz? 

Mustafa Geyikçi: Bizim gönlümüzden geçen şu anda var olan sahil yolunun genişletilmesidir. Bu yol revize edilerek genişletilmeli. O zaman tarım alanlarımızı ve Finike portakalı yetişen narenciye bahçelerimizi koruyabiliriz.

Hal Postası: Var olan yolun genişletilmesi için sizin, mimarlar odası ya da şehir plancılarının teknik olarak bir çalışması, bir projesi var mı? 

Mustafa Geyikçi: Teknik olarak hazırlanmış bir proje yok. Ancak istenirse karayolları bu çalışmayı rahatlıkla yapabilir. Şu anki projenin yarattığı olumsuzluklarla ilgili klasörler dolusu çalışama var. Bu yıkımı durdurmanın alternatifi; var olan yolun genişletilmesi en doğrusu diye düşünüyoruz.


Hal Postası - Muhsin Nuraydın

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler