1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Fındıkta rekolte beklentisi 665 bin ton

Fındıkta rekolte beklentisi 665 bin ton

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2020 yılı fındık rekoltesini 665 bin ton olarak öngördüklerini belirtti.

Fındıkta rekolte beklentisi 665 bin ton

Hal Postası - Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2020 yılı fındık rekoltesini 665 bin ton olarak öngördüklerini belirtti.

Bir dizi inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Ordu'ya giden Pakdemirli, Bolaman Projesi tanıtım toplantısına katıldı. Bakan, burada yaptığı açıklamada fındık rekoltesine de değinerek, 2020 yılı fındık rekoltesini 665 bin ton olarak öngördüklerini belirtti.

Ulusal ve uluslararası piyasaları da her gün takip ettiklerini belirten Bekir Pakdemirli, bu seneki fındık alım fiyatlarının Cumhurbaşkanı tarafından, hasat öncesi açıklanacağını söyledi.

BOLAMAN PROJESİ 2021-2027 DÖNEMİNDE UYGULANACAK

Bolaman Projesinin Ordu'nun 12 ilçesi ile Tokat'ın 3 ilçesini kapsadığını ve 2021-2027 döneminde uygulanacağını ifade eden Pakdemirli, "Boloman Projesi havza içerisindeki doğal kaynakların korunmasından ekonomik gelişmeye, tarım ve turizmden, ulaşım ve istihdama kadar birçok alanı kapsayan çok yönlü ve uzun soluklu bir projedir” dedi.

TARIMSAL HASILA 275 MİLYAR LİRAYA ULAŞTI

Tarımsal desteğin 2 yılda yüzde 52 artarak, 22 milyar TL’ye, tarımsal hasılanın ise 2 yılda yüzde 45 artarak, 275 milyar TL’ye ulaştığını kaydeden Pakdemirli, Türkiye’nin tarımsal hasılada dünyada ilk 10 içinde yer aldığının altını çizdi.

PROJE 7 YIL İÇERİSİNDE HAYATA GEÇECEK

Projenin 2 milyar lira maliyetle 7 yıl içerisinde hayata geçmesini planladıklarını söyleyen Bakan, “Ayrıca, ulusal ve uluslararası standartları karşılayacak
Çevresel ve Sosyal Kriterleri de içermesini hedefledik. Projenin fizibilite çalışmalarında FAO Türkiye ofisiyle görüşmeler yapıldı. FAO'nun bu konudaki tecrübesinden istifade edilerek, proje kapsamında Dünya Bankası kredisinden faydalanılması da planlamaktadır. Bolaman Projesi çok sayıda bileşeni ve faaliyeti içerisinde barındırıyor” diye konuştu.

ÇİFTÇİNİN GELİRİ DEKAR BAŞINA 1.000 TL ARTACAK

Proje ile havzada sel ve taşkınların olumsuz etkilerinin azaltılmasının ve topraklarının erozyondan korunmasının sağlanacağını vurgulayan Pakdemirli, "Sulama alt yapısının geliştirilerek, sulu tarım alanlarının arttırılması hedeflenmektedir. Böylece çiftçinin geliri, dekar başına 900 lira ile 1000 lira arasında artacak. Dere ıslah çalışmaları, taşkın koruma tesisleri, göletler, içme suyu arıtma tesisleri bitirilecektir” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler