1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Fındıkta 2 yabancı şirkete teşvik verildi

Fındıkta 2 yabancı şirkete teşvik verildi

Fındık üretimi ve işlenmesi alanında faaliyet gösteren 2 yabancı şirkete, Düzce’de yapacakları yatırımlar karşılığında teşvik verildi.

Fındıkta 2 yabancı şirkete teşvik verildi

Hal Postası - Fındık üretimi ve işlenmesi alanında faaliyet gösteren 2 yabancı şirkete, Düzce’de yapacakları yatırımlar karşılığında teşvik verildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 2020 yılının Kasım ayında çeşitli sektörlerde toplam 1.009 projenin yatırım teşvik belgesi almaya hak kazandığını bildirdi. Bu teşvikler arasında fındık üretimi ve fındığın işlenip saklanması konularında faaliyet gösteren 2 yabancı şirket de bulunuyor. 2 şirket de yatırımını Düzce’de gerçekleştirecek.

FERRERO’YA 667 MİLYON LİRA

Oltan Fındık’ı satın aldıktan sonra Türkiye fındık piyasasında yer edinen İtalyan Ferrero şirketinin Düzce’de kuracağı yeni tesis için 667.616.559 TL teşvik verildi. Komple yeni yatırım nitelikli tesis, 500 kişiye yeni istihdam sağlayacak.

Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Ticaret AŞ’nin 50.000 ton/yıl iç fındığın işlenmesi ve saklanması amacıyla kuracağı tesise; teşvik bedelinin yanı sıra, gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası da sağlanacak.

SON YÜKSEL’DEN 185 KİŞİLİK İSTİHDAM

Teşvikten yararlanan 2. yabancı yatırımcı ise, Son Yüksel Fındık Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd Şti oldu.

108.304.207 TL teşvik alan yatırım da Düzce’de olacak. 185 kişilik yeni istihdam yaratacak, komple yeni yatırım nitelikli, 7.200 ton/yıl fındık yağı ve 14.400 ton/yıl işlenmiş fındık ürünleri üretecek tesisin, teşvik bedeli dışında; 7 yıl sigorta primi işveren hissesi desteği, yüzde 80 vergi indirimi, yüzde 40 yatırıma katkı oranı, gümrük vergisi muafiyeti, faiz desteği ve KDV istisnası bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler